Biotechnologiczna spółka Mabion podpisała długoterminową umowę na rozwój i komercjalizację leku MabionCD20 z Mylan Ireland, spółką zależną Mylan – wiodącej, globalnej firmy farmaceutycznej. Preparat przeznaczony jest dla pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Umowa daje Mylan wyłączność na sprzedaż MabionCD20 – leku biopodobnego do MabThera (rytuksymab) – we wszystkich krajach Unii Europejskiej i krajach bałkańskich. Dodatkowo Mylan wspierać będzie spółkę w działaniach zmierzających do zatwierdzenia MabionCD20 przez Europejską Agencję Leków.

Zgodnie z umową Mylan zapłaci spółce Mabion 10 mln dol. z góry z tytułu tzw. upfront payment oraz dodatkowe tzw. milestony o łącznej wartości 35 mln dol., po zatwierdzeniu i wprowadzaniu leku MabionCD20 na kluczowych rynkach. Opłaty licencyjne royalties zależne będą od rocznych zysków netto ze sprzedaży.

Mabion został utworzony w marcu 2007 r. przez cztery krajowe firmy farmaceutyczne: Celon Pharma z Łomianek, jednego z czołowych producentów leków onkologicznych w Polsce, Polfarmex z Kutna, który jest krajowym liderem na rynku leków wydawanych na receptę, IBSS Biomed z Krakowa, największego w Polsce i liczącego się w Europie producenta szczepionek oraz firmę Genexo z Warszawy, działającą na rynku leków i wyrobów medycznych, głównie w dziedzinie diabetologii. Mabion tworzyły także dwa podmioty prowadzące badania naukowe z zakresu biotechnologii: BioCentrum i Biotech Consulting.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ