Urząd Marszałkowski na Pomorzu zamierza utworzyć nowoczesne centrum diagnostyczno-lecznicze, zarządzane przez trzy połączone spółki. Do nowo utworzonej megaspółki weszłyby placówki medyczne należące do tworzących ją spółek: Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy, Szpital Miejski w Gdyni i Szpital Morski w Gdyni-Redłowie oraz Szpital Specjalistyczny w Wejherowie.

Organizacyjna konsolidacja ma zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów i usprawnić ich obsługę. Po połączeniu wielospecjalistyczne szpitale przyporządkowane zostaną do najwyższego poziomu referencyjnego. Podział na różne poziomy referencyjne szpitali przewiduje projekt ustawy o sieciach szpitalnych.

Jak twierdzi wicemarszałek Paweł Orłowski, zapewni to lecznicom silną pozycję i stabilne finansowanie. – Gdybyśmy tej decyzji nie podjęli, Szpital Specjalistyczny w Wejherowie nie otrzymałby tak wysokiej kategorii. Ponadto szpitalowi zakaźnemu, wskutek utraty źródła finansowania, groziłaby likwidacja; sieć szpitali nic nie wspomina o placówkach tej specjalności – tłumaczy.

Konsolidacja ma zapewnić automatyczne przejście do megaspółki wszystkich pracowników. Zatrudnieni będą oni w silnym kapitałowo podmiocie, któremu łatwiej będzie realizować ambitne plany inwestycyjne. Niezbędne inwestycje szacowane są na 160 mln zł.

Proces połączenia trzech spółek w jedną musi zakończyć się do końca marca, aby nowy podmiot mógł ubiegać się o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Red. (źródło: dziennikbaltycki.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ