Włoski urząd antymonopolowy nałożył karę na koncern Aspen Pharma z RPA w wysokości 5 mln euro za „szantażowanie” włoskiej Agencji Leków. Holding farmaceutyczny zagroził wstrzymaniem dostaw na rynek włoski leków onkologicznych ratujących życie dzieci i osób w podeszłym wieku, jeśli Agencja Leków nie podniesie cen farmaceutyków.

W związku z tym Europejska Organizacja Konsumentów (BEUC) wezwała Komisję Europejską do zbadania „nietycznych” praktyk koncernów farmaceutycznych, wymuszających podniesienie cen leków.

BEUC zauważyła również, że włoska instytucja Altroconsumo już w ubiegłym roku była zasypana skargami od pacjentów, którzy narzekali na niedobory farmaceutyków.

Włosi zaznaczyli, że firma farmaceutyczna Aspen Pharma, będąca jedynym dostawcą tego typu leków przeciwnowotworowych na rynek włoski, nadużyła swojej pozycji monopolisty, domagając się dalszego drastycznego zwiększenia cen leków, które i tak systematycznie drożały.

Aspen zakupiła licencję na produkcję leków od brytyjskiego koncernu GlaxoSmithKline. Licencja wygasła 10 lat temu, co prawdopodobnie jest przyczyną wzrostu cen leków. Koncern rozpoczął negocjacje z AIFA przyjmując agresywną strategię, czego rezultatem jest groźba przerwania bezpośrednich dostaw leków na rynek włoski. Leki przeciwnowotworowe na chwilę zniknęły z rynku po to, by się pojawić w nowych wyższych cenach.

– Czy mamy tu do czynienia z problemem niedostępności składników niezbędnych do produkcji leków, czy raczej ze szkodliwą strategią handlową? Podczas gdy pierwsza sytuacja jest godna ubolewania i wymaga rozwiązania, druga jest całkowicie nie do przyjęcia i wymaga sankcji – stwierdziła szefowa BEUC, Ilaria Passarani.

Kilka miesięcy temu ministrowie zdrowia UE skarżyli się na nieprawidłowo funkcjonujący rynek farmaceutyczny w Europie, na którym brakuje leków ratujących życie w przystępnych cenach. Koncerny stosują niedopuszczalne praktyki, wycofując chwilowo z rynku farmaceutyki lub ograniczając ich dostępność, aby sztucznie podnieść ich ceny – stwierdzili i zapowiedzieli, że będą ze sobą współpracować, aby obniżyć ceny lekarstw i ułatwić do nich dostęp.

Źródło: euractiv.com

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ