Zaproponowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt ustawy, wprowadzający rozwiązania w zakresie utworzenia tzw. sieci szpitali, ma zoptymalizować liczbę oddziałów specjalistycznych i umożliwić lepszą koordynację świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych.

Szpitale spełniające kryteria kwalifikacyjne określone w ustawie i projekcie rozporządzenia utworzą tzw. system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ). Na funkcjonowanie tego systemu będzie przeznaczone ok. 85 proc. środków, z których obecnie jest finansowane leczenie szpitalne. Zakwalifikowanie szpitala do PSZ będzie gwarancją, że Fundusz zawrze z nim umowę, bez konieczności uczestniczenia w postępowaniu konkursowym.

Jeśli 1 lipca przyszłego roku wejdzie w życie ustawa o sieci szpitali w kształcie, jaki zaproponowało Ministerstwo Zdrowia, zniknęłyby takie śląskie placówki, jak siemianowickie Centrum Leczenia Oparzeń (sławna w całym kraju oparzeniówka) oraz Centrum Urazowe w Piekarach Śląskich (słynna urazówka), a także Katowickie Centrum Onkologii. W tych szpitalach leczą się pacjenci z całej Polski, a brak miejsca w sieci oznaczałby brak możliwości stabilnego funkcjonowania – alarmuje Śląski Urząd Marszałkowski. Jak wyliczył Urząd, poza siecią znalazłoby się 21 szpitali, których samorząd wojewódzki jest właścicielem.

Na czarnej liście Ministerstwa Zdrowia znalazły się też szpitale dolnośląskie. Chodzi o szpital im. Falkiewicza na Brochowie (działa w nim m.in. jedna z najpopularniejszych porodówek w mieście), Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc przy ul. Grabiszyńskiej czy leczące m.in. białaczkę Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku przy Grabiszyńskiej. Na włosku wisi też los Dolnośląskiego Centrum Rehabilitacji w Kamiennej Górze.

Przedstawiciele poznańskiej Platformy Obywatelskiej wskazują, że przez zmiany wprowadzane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości zagrożone są wielkopolskie szpitale w Gnieźnie, Kościanie i Kowanówku. Z kolei lubuska PO ostrzega, że problemy z utrzymaniem może mieć nawet sześć szpitali w województwie lubuskim.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ