Brytyjski nadzór do spraw konkurencji, Competition and Markets Authority, nałożył na koncern farmaceutyczny Pfizer karę w wysokości 84,2 mln GBP za przyczynienie się do wzrostu ceny leku na epilepsję o 2600 proc

Pfizer sprzedawał lek pod nazwą Epanutin, jednak we wrześniu 2012 r. sprzedał prawa do niego firmie Flynn. Nazwa leku została zmieniona i według brytyjskiego prawa nie podlegał on już wcześniejszym regulacjom cenowym. Według CMA zmiana nazwy była zabiegiem celowym, który umożliwił drastyczna podwyżkę ceny

Competition and Markets Authority nałożył karę w wysokości 5,2 mln GBP na firmę Flynn Pharma za znaczny skok ceny kapsułek, który miał miejsce w 2012 r. Cena kapsułek w 100 mg opakowaniu wzrosła nagle cztery lata temu z 2,83 GBP do 67,50 GBP, zanim została nieznacznie obniżona do 54 GBP w maju 2014 r.

W rezultacie podwyżki wydatki brytyjskiej służby zdrowia na lek wzrosły z 2 mln GBP rocznie w 2012 r. do około 50 mln GBP rok później. Według CMA, cena leku w Wielkiej Brytanii była wielokrotnie wyższa niż w innych krajach europejskich.

Pfizer broni się, że sprzedaż leku przynosiła straty. Przekonuje jednocześnie, że cena ustalona przez Flynn nadal jest o 25-40 proc. niższa niż koszt odpowiednika sprzedawanego przez innego dostawcę. Obie firmy zapowiadają odwołanie się od kar.

Red. (źródło: pb.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ