Koncern farmaceutyczny AstraZeneca zamierza przenieść część miejsc pracy z Wielkiej Brytanii do Polski, Kostaryki i Malezji. Cel to redukcja kosztów, a decyzja spowodowana jest poważnym spadkiem w zyskach firmy.

Spółka zmaga się z 13-proc. spadkiem zysków w pierwszych dziewięciu miesiącach 2016 r. Zmalały one do poziomu 4,7 mld dol. (3,9 mld funtów). Firma przyznała, że ma nadzieję na obniżenie rocznych kosztów o ok. 1,1 mld dol. do końca 2017 r. Służyć ma temu cała seria działań oszczędnościowych.

AstraZeneca posiadała ogromne centrum badawczo-rozwojowe w Alderly Park, jednak przeniosła 1600 miejsc pracy do Cambridge, a w 2013 r. zrezygnowała z pozostałych 700. Stało się to rok po tym, gdy zlikwidowała 7300 stanowisk, próbując ciąć koszty.

„Część globalnego procesu w Wielkiej Brytanii wiąże się z planem przeniesienia pewnych finansowych zadań z Alderly Park albo do naszej siedziby głównej i centrum naukowego w Cambridge, albo do nowo stworzonych centrów regionalnych na Kostaryce, w Kuala Lumpur i Warszawie w ciągu najbliższych dwóch lat” – poinformowała spółka.

AstraZeneca powstała 6 kwietnia 1999 r. w wyniku fuzji szwedzkiej firmy Astra AB z brytyjską firmą Zeneca Ltd. Obecnie jest jedną z największych firm biofarmaceutycznych na świecie, która dostarcza leki w ośmiu głównych segmentach medycyny: onkologii, pulmonologii, gastroenterologii, kardiologii, psychiatrii, anestezjologii, antybiotykoterapii i diabetologii. Spółka notowana jest na giełdach w Nowym Jorku, Sztokholmie i Londynie, gdzie znajduje się jej główna siedziba.

W Polsce firma jest obecna od ponad 20 lat. W 1992 r. powołano polskie przedstawicielstwo firmy Astra, które w 1998 r. zmieniło nazwę na Astra Pharmaceuticals Poland Sp. z o.o. Po konsolidacji z Zeneca Polska Sp. z o.o. została utworzona nazwa AstraZeneca Pharma Poland.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ