Akcjonariusze Monsanto, amerykańskiego giganta sektora rolniczego, zgodzili się na połączenie z niemieckim koncernem Bayer. W wyniku połączenia spółek powstanie globalny producent specjalizujący się w środkach ochrony i modyfikacji upraw rolnych.

Wartość rynkowa koncernu Bayer wynosi 78 mld USD, Monsanto wyceniany jest przez rynek giełdowy na 47 mld USD. Za fuzją opowiedziało się 99 proc. udziałowców amerykańskiej firmy. Jej akcjonariusze na zakończenie transakcji dostaną w gotówce po 128 USD za każdą posiadaną akcję. Fuzja musi jeszcze uzyskać zgodę nadzoru rynkowego. Oczekuje się, że do sfinalizowania umowy dojdzie pod koniec 2017 r.

Oferta niemieckiego lidera rynku farmaceutyczno-chemicznego wyceniana jest na kwotę 57 mld USD, plus przejęcie 9 mld USD długów Monsanto.

Koncern Monsanto jest wytwórcą genetycznie zmodyfikowanych produktów. Główny wyrób stanowi preparat glifosat stosowany w herbicydach służących do zwalczania chwastów w uprawach rolnych.

Bayer AG założony został w 1863 r. Początkowo siedzibą przedsiębiorstwa było Barmen, a od 1912 r. jest to Leverkusen, położone na północ od Kolonii. Od 1957 r. produkty światowego koncernu są obecne na polskim rynku. W 1991 r. powstało w Polsce samodzielne przedstawicielstwo pod nazwą „Bayer AG, Oddział w Polsce”, przekształcone następnie w spółkę Bayer Spółka z o.o., która rozpoczęła działalność w 1994 r.

TW

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ