Wartość polskiego rynku farmaceutycznego sięga 30 mld zł. W branży działa ponad sto podmiotów, a niemal co drugi lek kupowany w naszym kraju jest rodzimej produkcji. Ponad 80 proc. krajowej produkcji firm farmaceutycznych to leki generyczne, tańsze odpowiedniki oryginalnych leków zawierające tę samą substancję.

Produkcja oryginalnych leków wiąże się przede wszystkim z ogromnymi kosztami. Jak szacuje Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, w latach 2012-2014 połowę przedsiębiorstw, które wykazały aktywność innowacyjną, stanowiły firmy z branży farmaceutycznej. Mimo stosunkowo wysokich nakładów na badania i rozwój w produkcji przeważają leki generyczne, po które ze względu na cenę chętniej sięgają Polacy. Tańsze leki generyczne w Unii Europejskiej mają tylko Bułgarzy.

Dynamicznie rośnie eksport leków z Polski. Od 2004 r. średnio o 27 proc., do poziomu 2,7 mld euro w 2014 r. Na tle sąsiadów prezentujemy się dość dobrze, choć np. na Węgrzech wzrost przekracza 40 proc. Import rośnie znacznie wolniej – według szacunków DNB Bank Polska i Deloitte o 7,4 proc. w latach 2000- 2014, do poziomu 4,7 mld euro. Bilans handlowy farmaceutykami nadal jest jednak niekorzystny, mimo że na początku dekady import był 10-krotnie większy niż eksport – obecnie to 1,7 raza więcej.

Red. (źródło: biznes.newseria.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ