Czternaste ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 stwierdzono 27 grudnia 2016 r. w Instytucie Weterynaryjnym w Puławach. Gospodarstwo, w którym hodowano ponad 32 tys. indyków, znajduje się w miejscowości Lubiszyn (gmina Lubiszyn, powiat gorzowski, województwo lubuskie).

Z kolei piętnaste ognisko choroby podtypu H5N8 wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym 70 sztuk drobiu (kury, kaczki piżmowe), położonym w miejscowości Pińczów (gmina Pińczów, powiat pińczowski, województwo świętokrzyskie). Jak poinformował Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, ognisko w Zagorzycach (pow. pińczowski) zostało zlikwidowane. Hodowano tam drób na własne potrzeby.

Od 28 grudnia obowiązuje rozporządzenie ministra rolnictwa, które wprowadza zakazy i nakazy związane z utrzymywaniem drobiu w gospodarstwach. Zakazuje ono m.in. organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem żywych kur, kaczek, gęsi, indyków, przepiórek, gołębi i innych ptaków.

Zgodnie z przepisami, należy wstrzymać się z wypuszczaniem drobiu na wybiegi i pozostawić ptaki w budynkach inwentarskich, jak również zabezpieczyć budynki, w których przebywa drób, a także paszę przed dostępem dzikich zwierząt. Obowiązuje zakaz pojenia drobiu wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ