Europejskie Centrum Bioinformatyki i Genomiki, którego członkiem jest spółka Centrum Badań DNA zależna od Inno-Gene SA, ogłosi w I kwartale przetarg na wykonanie 10 tys. badań całogenomowych. Do przetargu przystąpi firma Central Europe Genomics Center, w której Inno-Gene ma 26,5 proc. udziałów.

22 grudnia 2016 r. spółka Inno-Gene podpisała umowę na realizację projektu przez konsorcjum w składzie: Instytut Chemii Bioorganicznej PAN (Lider Konsorcjum), Politechnika Poznańska oraz Centrum Badań DNA jako Partner Biznesowy. Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi prawie 105 mln zł.

Projekt dotyczy wykonania ok. 10 tys. badań całogenomowych i stworzenia Mapy Genetycznej Polaków, czyli referencyjnego genomu, który będzie wzorcem wykorzystywanym zarówno w celach naukowych jak i komercyjnych (personalizacja leczenia, medycyna spersonalizowana). Podobne projekty dotyczące sekwencjonowania populacji mieszkańców prowadzą już USA, Korea Południowa czy Wielka Brytania. W Polsce będzie to pierwszy tak duży i jedyny projekt dotyczący sekwencjonowania całogenomowego populacji.

Skanowanie genomów ma odbywać się w laboratorium w Białymstoku, którego budowa zostanie ukończona w II kwartale 2017 r.. Dzięki wyposażeniu w urządzenie X-Ten rocznie będzie można wykonywać w nim 18 tys. badań całogenomowych. Cała inwestycja sekwencjonowania genomu będzie kosztowała około 13 mln USD.

– Będziemy jednym z kilku graczy na rynku, którzy wezmą udział w konkursie. Nasze szanse na wygranie przetargu są duże. Za wykonanie 10 tys. badań CEGC mogłoby otrzymać ponad 50 mln zł – mówi Jacek Wojciechowicz, prezes Inno-Gene.

Jak informuje, w I półroczu 2017 r. Central Europe Genomics Center chce wziąć udział w dwóch kolejnych przetargach.

Red.

 

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ