Grecka prokuratura skontrolowała ateńskie biura szwajcarskiego koncernu farmaceutycznego Novartis, w ramach trwającego dochodzenia związanego z zarzutami łapówkarstwa. Postępowanie sądowe zostało uruchomione w grudniu i prokuratorzy w ciągu kilku ostatnich dni w biurach Novartisu poszukiwali dowodów ewentualnego przekupstwa.

Dochodzenie wszczęto na wniosek ministra sprawiedliwości kraju po doniesieniach lokalnych mediów o nielegalnych działaniach giganta farmaceutycznego mającego używać łapówek do opłacania lekarzy i urzędników publicznych.

Firma ma podobne problemy w Turcji, gdzie toczy się śledztwo po tym, jak Novartis został posądzony o zapłacenie łapówki przez firmę doradczą w celu zapewnienia sobie korzyści biznesowych, szacowanych na 85 mln USD.

W Stanach Zjednoczonych spółka zapłaciła w 2015 r. ok. 390 mln USD w ramach ugody związanej ze stosowaniem łapówek do opłacania aptek specjalistycznych w celu zachęcenia do sprzedaży jej produktów.

Novartis działa na trzech rynkach: leków innowacyjnych, generycznych, a także leków i produktów okulistycznych. Jednymi z jego najważniejszych preparatów są Gleevec na raka i Gilenya na stwardnienie rozsiane. Siedziba koncernu mieści się w Szwajcarii, w Bazylei. Przedsiębiorstwo założone zostało w 1996 r. Obecnie zatrudnia 130 tys. pracowników, a produkty firmy dostępne są w 180 krajach na całym świecie. Przychody producenta sięgają 58 mld USD.

Oprac. ŁG

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ