Sondaże w USA wykazują, że trzy czwarte Amerykanów nie popiera republikańskich planów uchylenia programu opieki zdrowotnej prezydenta Baracka Obamy, tzw. Obamacare, bez zastąpienia jej innym planem dotyczącym opieki zdrowotnej.

Jak wynika z najnowszego sondażu Kaiser Family Foundation, znacząca większość (75 proc.) Amerykanów albo opowiada się za Obamacare, albo za rezygnacją tylko wtedy, gdy ustawodawcy zaproponują nową ustawą o opiece zdrowotnej. Tylko 20 proc. chce natychmiastowego jej wycofania.

Jednocześnie spośród osób (48 proc.), które godzą się na wycofanie Obamacare, ok.60 proc. wyraża poparcie dla wstrzymania się z tym do czasu przedstawienia alternatywnego rozwiązania. Sam program Obamacare nie jest powodem największych obaw Amerykanów, związanych z ochroną zdrowia. Zdaniem 67 proc. ankietowanych priorytetem jest przede wszystkim znalezienie sposobu na obniżenie kosztów opieki zdrowotnej.

Obamacare zapewnia dodatkowo ubezpieczenia ponad 20 mln Amerykanów i likwiduje niektóre dyskryminacyjne praktyki. Firmy ubezpieczeniowe objęte zostały zakazem odmowy ubezpieczania osób, które już wcześniej nabawiły się poważnych schorzeń lub cierpią na choroby wrodzone.

Raport American Hospital Association i Federation of American Hospitals z grudnia 2016 r. ostrzega, że uchylenie Obamacare może kosztować szpitale setki miliardów dolarów. Natomiast badanie Milken Institute School of Public Health na uniwersytecie Jerzego Waszyngtona w Waszyngtonie szacuje, że uchylenie Obamacare może wyeliminować do 2021 r. w całym kraju trzy miliony miejsc pracy.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ