Popularne leki bez recepty na przeziębienie, katar i kaszel będą trudniej dostępne. Ograniczenia dotyczą jednorazowej sprzedaży leków OTC, które możemy kupić bez recepty, zawierających trzy substancje uzależniające: pseudoefedrynę, kodeinę i dekstrometorfan.

Substancje te są psychoaktywne. W większych ilościach zawierają je leki na przeziębienie, kaszel czy katar. Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i zmiany prawa farmaceutycznego mają uniemożliwić odurzanie się nimi przez młodzież.

Nowe przepisy określają poziom maksymalnej zawartości tych trzech substancji w produktach leczniczych dopuszczonych do jednorazowej sprzedaży. Od stycznia aptekarz może wydać jednej osobie jednorazowo taką ilość jednostek dawkowania (np. tabletek), która w opakowaniu będzie zawierała maksymalnie: 720 miligramów pseudoefedryny, 240 mg kodeiny, 360 mg dekstrometorfanu.

Za wydanie większej ilość tych substancji na aptekę może zostać nałożona kara finansowa do 500 tys. zł. Karę nakłada wojewódzki inspektor farmaceutyczny. Obrót lekiem jest ewidencjonowany, więc inspektor w każdej chwili podczas kontroli planowej lub niezaplanowanej, może sprawdzić na paragonie, w kasie fiskalnej lub komputerze czy taka niezgodna z przepisami sprzedaż miała miejsce.

Red. (źródło: polskatimes.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ