Analitycy szacują, że biotechnologiczny Mabion w 2017 r. osiągnie 45 mln zł przychodów i 38 mln zł zysku netto. W kolejnym roku przychody mają wzrosnąć do 157 mln zł, zaś zysk netto do 150 mln zł. Skąd aż taka dynamika?

W listopadzie 2016 r. firma podpisała długoterminową umowę na rozwój i komercjalizację leku MabionCD20 w Unii Europejskiej i krajach bałkańskich za co otrzymała 10 mln USD. Kolejne 35 mln USD dostanie po zakończeniu badań, złożeniu wniosku do Europejskiej Agencji Leków i zarejestrowaniu leku.

Eksperci spodziewają się też, że Mabion podpisze umowę na dystrybucję leku MabionCD20 na terenie USA. Z tego tytułu polska spółka otrzymałaby 90 mln USD jako płatność początkową oraz opłaty w miarę komercjalizacji produktu.

Analitycy prognozują, że także w latach 2019-2020 wyniki biotechnologicznej spółki wyraźnie się poprawią. W 2019 r. obroty mają sięgnąć 267 mln zł, a zysk netto 172 mln zł. Rok później przychody mają wzrosnąć do 537 mln, a spółka ma zarobić na czysto aż 253 mln zł.

Mabion został utworzony w marcu 2007 r. przez cztery krajowe firmy farmaceutyczne: Celon Pharma z Łomianek, jednego z czołowych producentów leków onkologicznych w Polsce, Polfarmex z Kutna, który jest krajowym liderem na rynku leków wydawanych na receptę, IBSS Biomed z Krakowa, największego w Polsce i liczącego się w Europie producenta szczepionek oraz firmę Genexo z Warszawy, działającą na rynku leków i wyrobów medycznych, głównie w dziedzinie diabetologii. Mabion tworzyły także dwa podmioty prowadzące badania naukowe z zakresu biotechnologii: BioCentrum i Biotech Consulting.

Red. (źródło: parkiet. com)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ