Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt poinformowała o nowych przypadkach ptasiej grypy u dzikiego ptactwa we Włoszech i Hiszpanii. W minionych tygodniach przypadki wystąpienia wirusa grypy H5N8 wykryto w kilku krajach Europy i Bliskiego Wschodu.

Włochy powiadomiły o wykryciu tego wysoce zaraźliwego wirusa u dzikiej kaczki padłej w pobliżu naturalnego rezerwatu w Grado na północy kraju. Hiszpańskie ministerstwo rolnictwa poinformowało z kolei o dwóch dzikich gęsiach zakażonych wirusem H5N8, które znaleziono martwe w regionie Kastylia i Leon.

Wirus ptasiej grypy H5N8, który uśmierca drób, rozprzestrzenia się w ostatnich tygodniach także na Bliskim Wschodzie, co doprowadziło do wybicia setek tysięcy sztuk drobiu i trzymania stad w pomieszczeniach zamkniętych.

W ostatnich tygodniach ptasią grypę wykryto w Niemczech, Bułgarii, Francji, Irlandii i Izraelu. W ubiegłym tygodniu o odkryciu pierwszego od dekady ogniska tej choroby poinformowały Czechy.

Jak wynika z komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii, obecnie w Polsce występują 22 ogniska tej choroby. Z powodu ptasiej grypy Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego wprowadziła zakaz eksportu produkcji drobiowej z województw podkarpackiego i małopolskiego.

Według informacji agencji TASS, „czasowe ograniczenia” eksportu do Federacji Rosyjskiej dotyczą, m.in. żywego drobiu, jaj inkubowanych, mięsa drobiowego, gotowych produktów drobiarskich i wszystkich rodzajów produkcji drobiarskiej, a także karmy i dodatków do karmy dla drobiu.

Oprac. ŁG

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ