Aflofarm Farmacja Polska jest liderem w sprzedaży w segmencie leków bez recepty (OTC), z ponad 7-proc. udziałem w rynku i takimi markami, jak Desmoxan, Neosine, Pulneo czy Opokan. Segment ten generuje największą część przychodów firmy. Od 20 lat Aflofarm funkcjonuje także na rynku leków dostępnych na receptę. W ciągu kilku lat zbudował silną pozycję w branży kosmetycznej. Według danych IMS Health, firma obecnie zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem sprzedaży dermokosmetyków w aptekach.

Jak informuje producent, 2016 r. był jednym z najbardziej intensywnych w ostatnim okresie. W ciągu 12 miesięcy firma wprowadziła na rynek prawie 130 produktów. Wśród najważniejszych można wymienić leki: Dafurag Max – pierwszy w Europie lek z furazydyną oraz Inventum – czyli jeden z pierwszych w Polsce leków z sildenafilem bez recepty. Duża liczba nowych wdrożeń powstała także w ramach nowej marki odżywek dla sportowców Formotiva, dystrybuowanej do sklepów z odżywkami i klubów fitness.

– Miniony rok był dla nas niezwykle pracowity. Jak pokazują statystyki średnio co trzy dni wprowadzaliśmy na rynek nowy produkt. Pod kątem wdrożeń jest to wynik nawet kilkukrotnie wyższy od tych, które osiągaliśmy w poprzednich latach. Siłą naszej firmy jest to, że nasze produkty, również odżywki, suplementy diety i kosmetyki, powstają w fabrykach, które spełniają standardy farmaceutycznego GMP, czyli w takich samych warunkach środowiska jak leki. Ta farmaceutyczna jakość jest podstawą naszego sukcesu – mówi Jacek Furman, prezes zarządu Aflofarm Farmacja Polska.

Choć Aflofarm działa głównie na rynku polskim, ekspansja na rynkach zagranicznych staje się coraz ważniejszym obszarem działalności. W ciągu ostatnich czterech lat wartość eksportu firmy wzrosła o niemal 300 proc. Produkty Aflofarmu można kupić w 27 krajach, w tym Europy Środkowej: Węgry, Czechy, Rumunia, Bułgaria, a także w państwach byłego Związku Radzieckiego, jak Gruzja, Białoruś, Ukraina, Turkmenistan, Azerbejdżan, ale również w Turcji, Wielkiej Brytanii, Wietnamie, Grecji, Stanach Zjednoczonych oraz w krajach Bliskiego Wschodu – Irak, ZEA i Kuwejt.

W ciągu ostatniej dekady firma potroiła liczbę pracowników oraz rozwijała nowe linie produkcyjne w swoich fabrykach w Ksawerowie, Rzgowie i Pabianicach. Obecnie w Aflofarmie zatrudnionych jest ponad 800 osób, w tym przedstawiciele handlowi, przedstawiciele medyczni, technicy farmacji, pracownicy kontroli jakości, pracownicy produkcyjni i biurowi.

Szczególnie ważnym aspektem działalności firmy jest obszar R&D. Obecnie Pion Rozwoju to zespół złożony z ponad sześćdziesięciu osób – specjalistów z dziedziny farmacji, chemii, biologii, o wysokich kwalifikacjach i dużym doświadczeniu. W tym zakresie firma rozwija również współpracę z partnerami zewnętrznymi z całego świata w ramach zakupu i sprzedaży licencji oraz prowadzenia wspólnych projektów badawczo–rozwojowych. Prace prowadzone są we własnym zakresie oraz we współpracy z ośrodkami naukowymi, m.in. Uniwersytetami Medycznymi i Instytutami Naukowymi.

Aflofarm współpracuje także z placówkami naukowymi, wspierając inicjatywy środowisk naukowych oraz pomagając finansowo najzdolniejszym studentom. W 2016 r. wartość środków przekazanych na działania charytatywne wyniosła ponad 1 mln zł. Obecnie firma chce poszerzyć skalę swoich działań z lokalnej na ogólnopolską i powołać do życia fundację, której głównym celem będzie promocja profilaktyki prozdrowotnej i edukacja Polaków z zakresu medycyny i farmacji. Poza tym fundacja będzie także wspierać inicjatywy badawcze z dziedzin medycyny i farmacji.

Oprac. ŁG

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ