Według szacunków, Polski Bank Komórek Macierzystych kontrolował w 2016 r. ok. 17 proc. europejskiego rynku pod względem nowo pozyskanych próbek krwi pępowinowej lub tkanek. Grupa PBKM, działająca jako Famicord Group, zdobyła pozycję lidera w Europie. Ponadto jej spółka zależna w Hiszpanii osiągnęła pierwszą pozycję na tym rynku, a spółka zależna w Turcji – pozycję drugą.

PBKM odnotował w ub.r. wzrost liczby pozyskiwanych próbek o 6,4 proc., w porównaniu do 2015 r. Wzrósł jednocześnie do 62,8 proc. udział umów zawartych w modelu abonamentowym.

– Nasze dane wskazują, że pod względem nowo pozyskiwanych próbek niezmiennie jesteśmy najszybciej rosnącym spośród dużych banków w Europie. Podtrzymujemy nasz strategiczny cel, którym jest uzyskanie poziomu 200 tys. próbek do końca 2019 r. – mówi prezes PBKM, Jakub Baran.

Polski Bank Komórek Macierzystych został założony w 2002 r. i zajmuje się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i wieloletnim przechowywaniem komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych. Celem działalności PBKM jest zapewnienie dziecku lub członkom rodziny szybkiego dostępu do materiału biologicznego, który może być stosowany w nowoczesnych terapiach. Obecnie Grupa PBKM, działająca pod marką Famicord Group, przechowuje ok. 122 tys. próbek komórek macierzystych lub tkanek, co plasuje ją wśród największych podmiotów na tym rynku w Europie. Spółka w kwietniu 2016 r. zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Oprac. ŁG

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ