Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu w 2016 r. przeprowadzili najwięcej transplantacji w Polsce – 46 serca (na 102 w kraju) i 19 płuc (na 35). – Jesteśmy przygotowani na liczbę ok. 80 przeszczepów serca i ok. 40-50 przeszczepów płuc rocznie – ocenił prof. Marian Zembala podczas konferencji z okazji przypadającego na 26 stycznia Dnia Transplantacji.

Rekordowy pod względem liczby przeszczepów w ub.r. był sierpień, gdy w ciągu miesiąca przeprowadzono 16 transplantacji – 11 serca (w tym u czworga dzieci) oraz pięć transplantacji płuc (w tym u dwóch chorych z mukowiscydozą). W tym roku, w ciągu niecałego miesiąca w zabrzańskim ośrodku przeprowadzono już sześć transplantacji serca i trzy transplantacje płuc.

Jak stwierdził prof. Zembala, przed polską transplantologią stoi wiele wyzwań. Przypomniał, że w nieodległej Austrii liczba pobrań wielonarządowych na 1 mln mieszkańców to blisko 40, a w Polsce tylko ok. 14.

Łącznie w latach 1985-2016 w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeprowadzono ponad 40 tys. operacji serca u dzieci i dorosłych, ponad tysiąc transplantacji serca oraz 143 transplantacje płuc.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ