Synektik ma zamiar skupić się na obecnych rynkach eksportu radiofarmaceutyków i chce podwoić udział eksportu w tym segmencie z 5 proc. do ponad 10 proc. Zakłada w przyszłości wejście także na rynki państw bałtyckich.

Ogólne plany rozwoju Synektik opierają się na koncentracji na trzech kluczowych dziedzinach medycznych, charakteryzujących się potencjałem komercyjnym: onkologii, kardiologii i neurologii, a także utrzymaniu silnej pozycji na rynku rozwiązań dla radiologii. Strategia firmy zakłada w najbliższych latach także wykorzystanie dostępu do inteligentnych, innowacyjnych technologii medycznych.

Na okres 2017-2021 Synektik planuje przede wszystkim działania finansowane z dotacji i bieżących nadwyżek. Na rozwój informatycznego projektu Evolution, platformy agregującej dane medyczne, spółka planuje przeznaczyć 6,9 mln zł. Finansowanie ma pochodzić ze środków własnych i dotacji. Prowadzone prace badawczo-rozwojowe w zakresie własnych produktów pochłoną 2-2,5 mln zł.

– Istotnym elementem związanym z nakładami inwestycyjnymi jest przeprowadzenie II fazy badań klinicznych, ale w tym zakresie mamy jeszcze niewykorzystane dotacje z Horyzontu 2020 i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. To jest łączna kwota ok. 15 mln zł i ona wystarczy, żeby tę fazę badań klinicznych przeprowadzić. Pozostałe elementy, czy rozwój systemów informatycznych, będą finansowane z bieżących środków. Zakładamy, że ta struktura opierać się będzie na opracowanych przez spółkę nadwyżkach finansowych i dotacjach – mówi wiceprezes Dariusz Korecki.

Grupa Synektik jest dostawcą innowacyjnych produktów, usług oraz rozwiązań IT dla diagnostyki obrazowej i medycyny nuklearnej. Zajmuje się sprzedażą urządzeń medycznych oraz rozwiązań informatycznych stosowanych w radiologii, prowadzi także laboratorium badawcze aparatury do diagnostyki obrazowej oraz serwis sprzętu medycznego. Firma jest ponadto pierwszym w Polsce komercyjnym producentem radiofarmaceutyków wykorzystywanych w diagnostyce onkologicznej (PET). Synektik powstał w 2001 r., od sierpnia 2011 r. akcje spółki notowane były na NewConnect, a w październiku 2014 r. zadebiutowały na rynku regulowanym GPW.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ