Długi szpitali w dziewięć miesięcy zwiększyły się o ponad 19 proc. Lecznice powinny spłacić 2,1 mld zł natychmiast wymagalnych zobowiązań. Łącznie publiczne szpitale winne już są dłużnikom ponad 11 mld zł. W związku z tym Ministerstwo Zdrowia planuje stworzenie specjalnej spółki, która pożyczy pieniądze na korzystnych warunkach.

Początkowo myślano o stworzeniu osobnej agencji, jednak okazało się, że jej działalność wpływałaby na wysokość długu publicznego. Z nieoficjalnych informacji wynika, że trwają rozmowy, aby była to spółka w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego, w której MZ miałoby udział jako organ nadzorujący.

Resort zdrowia przekonuje, że poprawić sytuację może utworzenie specjalnego podmiotu w formie spółki, który udzieli placówkom medycznym pomocy w zakresie restrukturyzacji i poprawy zarządzania, a jednocześnie udzieli kredytów na korzystnych warunkach. W teorii miałoby wyglądać to tak: jeśli placówka ma kłopoty, może się zgłosić po pożyczkę. Pod jednym jednak warunkiem: musiałaby przedstawić najpierw plan restrukturyzacji z działaniami w celu poprawy swojej sytuacji finansowej.

Na początku na pomoc miałoby być przeznaczone ok. 2 mld zł, czyli tyle, ile wynoszą obecnie wszystkie zobowiązania wymagalne, które trzeba natychmiast spłacić.

Red. (źródło: gazetaprawna.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ