Przychody segmentu produkcji radiofarmaceutyków firmy Synektik wyniosły w 2016 r. 15 mln zł i były o 24 proc. wyższe niż rok wcześniej. Zwiększyła się sprzedaż eksportowa, która w 2016 r. przekroczyła 1,1 mln zł i była o 60 proc. wyższa niż w 2015 r.

– Zgodnie z naszymi zapowiedziami, sprzedaż generujących wysokie marże radiofarmaceutyków rośnie i stanowi coraz większy udział w strukturze przychodów firmy. Zwiększa się zarówno sprzedaż krajowa, jak i zagraniczna. Eksport odpowiadał w 2016 r. już za niemal 8 proc. przychodów segmentu. W roku 2017 spodziewamy się dalszego dynamicznego wzrostu sprzedaży naszych produktów – wyjaśnia Cezary Kozanecki, prezes spółki Synektik.

Na poziomie całej Grupy Synektik wypracował w 2016 r. 49,4 mln zł przychodów, w stosunku do 83,6 mln zł rok wcześniej.

– W 2015 r. zrealizowaliśmy bardzo duży, wart ponad 21 mln zł pojedynczy kontrakt. Jednocześnie w całym 2016 r. obserwowaliśmy istotne spowolnienie w wydatkowaniu środków unijnych, czego skutkiem było zmniejszenie liczby ogłaszanych przez szpitale przetargów. Wpłynęło to negatywnie na wyniki segmentu dystrybucji sprzętu medycznego. Mimo tego na poziomie grupy udało nam się wypracować znacznie lepsze wyniki oraz znacząco poprawić marże – mówi Cezary Kozanecki.

W 2017 r. Synektik zamierza skupić się na obecnych rynkach eksportu radiofarmaceutyków i chce podwoić udział eksportu w tej części sprzedaży do ponad 10 proc. w kolejnych latach. Spółka zakłada w przyszłości wejście także na rynki państw bałtyckich.

Grupa Synektik jest dostawcą innowacyjnych produktów, usług oraz rozwiązań IT dla diagnostyki obrazowej i medycyny nuklearnej. Zajmuje się sprzedażą urządzeń medycznych oraz rozwiązań informatycznych stosowanych w radiologii, prowadzi także laboratorium badawcze aparatury do diagnostyki obrazowej oraz serwis sprzętu medycznego. Firma jest ponadto pierwszym w Polsce komercyjnym producentem radiofarmaceutyków wykorzystywanych w diagnostyce onkologicznej (PET). Synektik powstał w 2001 r., od sierpnia 2011 r. akcje spółki notowane były na NewConnect, a w październiku 2014 r. zadebiutowały na rynku regulowanym GPW.

Red. (źródło: ISBnews)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ