Europejska Agencja Leków wydała zgodę na sprzedaż w Unii Europejskiej biopodobnego leku do rituximabu koreańskiej spółki Celltrion. Nad takim samym lekiem pracuje polska spółka Mabion, która jest bliska zakończenia ostatniego etapu badań nad preparatem MabionCD20 i złożenia wniosku rejestracyjnego do Europejskiej Agencji Leków.

Rituximab to lek stosowany w takich schorzeniach, jak reumatoidalne zapalenie stawów, przewlekła białaczka limfocytowa, ostra białaczka limfoblastyczna, chłoniaki skórne, zapalenie wielonaczyniowe. Preparaty finansowanie są w ramach NFZ.

Koreańska spółka wniosek rejestracyjny złożyła w listopadzie 2015 r. Lek Celltrion wkrótce może trafić na europejski rynek. Mabion planuje złożyć wniosek rejestracyjny do Europejskiej Agencji Leków w II półroczu 2017 r. MabionCD20 mógłby trafić do sprzedaży w Europie najwcześniej w 2019 r., a więc znacznie później niż lek Celltrionu. W rywalizacji liczy się także firma Sandoz, która wniosek rejestracyjny na swój lek biopodobny do rituximabu złożyła w maju 2016 r.

Mabion chce pozyskać kapitał na rynku giełdowym. Walne zgromadzenie spółki zgodziło się na emisję akcji o wartości przekraczającej 370 mln zł. Firma chce być notowana na parkiecie amerykańskim lub zachodnioeuropejskim. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na tę informację i w ciągu tygodnia walory spółki podrożały o ok. 20 proc. i były najdroższe w historii.

Mabion S.A. to polska firma biotechnologiczna, która została utworzona w celu wprowadzenia na rynek leków biotechnologicznych najnowszej generacji opartych na humanizowanych przeciwciałach monoklonalnych. W 2010 r. Mabion zadebiutował na rynku równoległym NewConnect, pozyskując 22,8 mln zł. W kwietniu 2013 r. spółka przeniosła się na parkiet główny Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ