Mleko matki jest dla dziecka najlepszym źródłem energii i składników odżywczych niezbędnych do wzrostu i rozwoju w pierwszych miesiącach życia. Kiedy maluch z różnych przyczyn nie jest już karmiony piersią, rodzice mogą wybrać dla niego mleko modyfikowane najlepiej dostosowane do jego potrzeb.

Noworodek, który właśnie przyszedł na świat, intensywnie rośnie i rozwija się. Potrzebuje
w związku z tym odpowiedniej dawki energii i składników odżywczych. Ich źródłem jest dla niego mleko mamy – optymalny pokarm dla niemowląt, które właśnie zaczynają poznawać świat. To ono pozwoli mu zdrowo przybierać na wadze i dozbrajać układ odpornościowy.

Żywienie od samego początku wywiera istotny wpływ nie tylko krótkoterminowo, w postaci osiągnięcia wymarzonego pasma na siatce centylowej, ale także długotrwale. W pierwszych trzech latach życia dziecka jego genom jest bowiem jeszcze bardzo elastyczny i szczególnie podatny na wpływ określonych czynników, w tym żywieniowych. Mogą one uformować jego metabolizm tak, by pracował najsprawniej jak to możliwe lub odwrotnie – wywoływać predyspozycje do określonych problemów zdrowotnych w przyszłości, nawet bardzo odległej. Zjawisko to określane jest jako programowanie żywieniowe i poświęca mu się z roku na rok coraz więcej uwagi.

Centrum Badawcze Nestlé oraz Nestlé Nutrition Institute od ponad 50 lat prowadzą badania nad mlekiem kobiecym i karmieniem piersią. Na ich bazie od 1963 r. powstało już ponad
60 artykułów dotyczących wyjątkowego składu mleka mamy i korzyści, jakie płyną z karmienia piersią, dzięki którym nasza wiedza na temat tego doskonałego pokarmu jest coraz większa.

Wszystkie składniki mleka matki są ważne i niezbędne dla dziecka, jednak białko mleka kobiecego ma nadzwyczajne właściwości. Zarówno jego optymalna ilość, jak i odpowiedni skład, pomagają zapewnić małemu dziecku zdrowy start w przyszłość.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ