Jedyny notowany na warszawskim parkiecie producent suplementów diety w IV kwartale 2016 r. odnotował 17,1 mln zł skonsolidowanych przychodów, a więc o prawie 5 proc. mniej niż w ostatnim kwartale 2015 r.

W tym czasie czysty zysk zmniejszył się o 17,5 proc., do 2,4 mln zł. W całym 2016 r. przychody wzrosły o ponad 1 proc., do 49,6 mln zł. Zysk netto spadł jednak o 15 proc., do 7,1 mln zł.

Jak informuje zarząd, na wynik finansowy miał wpływ wzrost kosztów wynagrodzeń w zawiązku z zatrudnianiem nowych pracowników oraz inwestycje w nowe moce produkcyjne – m.in. adaptacja i przygotowanie do uruchomienia produkcji w zakładzie w Łodzi. Wynik IV kwartału 2016 r. został obciążony ponadto odpisem należności od upadłego kontrahenta w wysokości 0,4 mln zł.

– Jesteśmy zadowoleni z wyników, jakie udało nam się osiągnąć. W minionym roku koncentrowaliśmy się na prowadzonych działaniach inwestycyjnych, a co za tym idzie ponieśliśmy spore koszty uruchomienia nowych mocy produkcyjnych, które obciążyły w istotnej części koszy ubiegłego roku. Ze względu na ich naturę, np. aprobaty techniczne, koszty rozruchu, wynagrodzenia nowych pracowników, koszty rekrutacji, nie mogły być one aktywowane w inwestycjach – mówi Jacek Franasik, prezes firmy Master Pharm.

Koniec ubiegłego roku był okresem finalizowania inwestycji, które stanowiły cel oferty publicznej. W ich ramach doposażono zakład Grokam w Mielcu, w czwartym kwartale nastąpił też rozruch zakładu w Łodzi – odbyła się pierwsza produkcja próbna oraz próby technologiczne. Jak informuje spółka, zakład do końca roku nie był wykorzystywany do prowadzenia komercyjnej działalności, co miało wpływ na brak przychodów i spadek wyniku finansowego. Rozpoczęcie produkcji w łódzkim zakładzie planowana jest na I kwartał 2017 r.

Spółka Master Pharm poinformowała też o przedłużeniu negocjacji dotyczących akwizycji firmy z branży farmaceutycznej.

– Jeśli wynik naszych działań będzie pozytywny, będziemy mogli wejść w segment OTC, przejmując osiem leków. Dzięki akwizycji spółka poszerzyłaby skalę i zakres działalności – potwierdza Jacek Franasik.

Master Pharm S.A. powstał w 2002 r. Grupa kapitałowa prowadzi działalność w zakresie kontraktowej produkcji suplementów diety, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, kosmetyków, wyrobów medycznych, preparatów spożywczych. Spółka zadebiutowała na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w kwietniu 2016 r.

Red. (źródło: parkiet.com, Master Pharm)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ