Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał Komisję Europejską i Radę UE m.in. do wzmocnienia pozycji negocjacyjnej państw członkowskich z koncernami farmaceutycznymi przy ustalaniu cen leków. Europosłowie wezwali też do przyjęcia ogólnoeuropejskich środków służących zagwarantowaniu pacjentom powszechnego i nieograniczonego dostępu do leków.

Ceny nowych leków w UE w ciągu ostatnich 20 lat wzrosły tak bardzo, że wielu obywateli Wspólnoty po prostu nie może sobie na nie pozwolić. Obywatele powinni mieć zagwarantowany nieograniczony dostęp do leków. Aby to osiągnąć, Komisja i Rada powinny wzmocnić pozycję krajów członkowskich tak, aby te mogły skuteczniej negocjować z firmami farmaceutycznymi uczciwe ceny leków – wzywają europosłowie.

Zwracają również uwagę:

Koncerny medyczne muszą z jednej strony być konkurencyjne, jeśli chodzi o produkcję innowacyjnych leków, a z drugiej reagować na potrzeby pacjentów i umożliwiać im dostęp do bezpiecznych, skutecznych środków po przystępnych cenach.

Eksperci alarmują, że koncerny farmaceutyczne często zaprzestają produkcji tanich leków na rzecz tzw. leków biologicznych, które przynoszą znacznie większy zysk. W efekcie dochodzi do tego, że na terytorium UE zaczyna brakować podstawowych lekarstw, jak np. leku Sovaldi stosowanego przy wirusowym zapaleniu wątroby, zaś ceny dostępnych na rynku nowoczesnych leków błyskawicznie zwyżkują.

Z danych europejskich organizacji konsumenckich wynika np., że w ciągu ostatniego roku cena czterech podstawowych leków onkologicznych wzrosła od 250 do nawet 1500 proc.

Red. (źródło: forsal.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ