Kazachstan i Polska to ważne państwa na Nowym Jedwabnym Szlaku – ocenił Ałtaj Abibułłajew, ambasador Kazachstanu w Polsce, podczas konferencji dotyczącej możliwości polsko-kazachskiej współpracy w 2017 r.

Według Abibułłajewa Kazachstan jest najbardziej otwartym krajem dla polskich inwestorów, któremu zależy na stworzeniu przyjaznych warunków inwestycyjnych dla rozwoju współpracy gospodarczej między naszymi państwami.

– W ciągu dwóch dni podpisaliśmy 20 porozumień i wartość tych wszystkich umów sięga ponad 845 mln dolarów. Dzięki temu Kazachstan jest teraz najbardziej perspektywicznym rynkiem dla Polski, dla polskich inwestorów, dla polskiego biznesu – ocenił podczas ubiegłorocznego pobytu w Polsce prezydent Kazachstanu, Nursułtan Nazarbajew.

Bank Gospodarstwa Krajowego i Bank Rozwoju Kazachstanu uruchomiły kredyt o wartości 300 mln euro dla polskich i kazachsko-polskich projektów w Kazachstanie, co może zachęcić polskich inwestorów do rozwijania działalności na rynku kazachskim. W Kazachstanie jest dużo polskich przedsięwzięć. Jednym z wiodących inwestorów jest firma Polpharma, która zainwestowała według różnych danych od 100 do 170 mln dolarów w zakład farmaceutyczny na południu Kazachstanu.

Według danych kazachskich, wartość obrotów handlowych między naszymi krajami w 2016 r. sięgnęła 760 mln dolarów, z czego kazachski eksport do Polski to 505 mln dolarów, a polski eksport do Kazachstanu – 254 mln dolarów. Polskie dane wskazują na większe obroty handlowe – w ciągu 12 miesięcy zeszłego roku ich wartość wyniosła 779,4 mln dolarów. Kazachski eksport do Polski zamknął się kwotą 485,6 mln, zaś polski eksport do Kazachstanu sięgnął prawie 294 mln dolarów.

Red. (źródło: onet.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ