Od 1 stycznia 2017 r. obowiązkiem szczepienia przeciwko pneumokokom objęte są wszystkie rodzące się dzieci. Pierwsze z nich, które skończyły dwa miesiące, już korzystają z tej szansy.

Do końca 2016 r. obowiązkowo szczepione przeciwko pneumokokom były jedynie dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży i te z masą urodzeniową poniżej 2,5 kg. Ze wskazań medycznych szczepione były też dzieci do 5. roku życia chorujące m.in. na przewlekłe choroby serca, cukrzycę i astmę.

Pozostali dorośli, którzy chcieli zaszczepić swoje potomstwo przeciw pneumokokom, musieli sami kupić szczepionki, ale tylko niektórzy mogli liczyć na finansowanie szczepienia przez samorządy, w ramach programów zdrowotnych.

Jak stwierdził Konstanty Radziwiłł, rodzice dużej liczby dzieci przez lata podejmowali indywidualne decyzje dotyczące finansowania szczepień przeciwko pneumokokom. Przykładowo, w przychodni Lekarskiej ORLIK w Warszawie, którą wizytował minister, była to połowa małych pacjentów. Nie wszystkie rodziny były w stanie samodzielnie ponieść koszty.

Radziwiłł przypomniał, że jedną z najczęstszych postaci zakażenia pneumokokami jest zapalenie ucha środkowego. Pneumokoki mogą także powodować zapalenie zatok przynosowych, zapalenie spojówek oraz zapalenie płuc. Najcięższą postacią zakażenia pneumokokowego jest tzw. inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP). Pod tym terminem kryje się m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i sepsa (posocznica).

Minister Radziwiłł wskazał, że dodatkowym efektem populacyjnym szczepienia przeciwko pneumokokom jest to, że będzie mniej bakterii w środowisku. W związku z tym np. starsze dzieci i starsze osoby znacznie rzadziej będą ulegały zakażeniom.

Jeśli chodzi o efektywność szczepionek, minister zapewnił, że są one skuteczne i mają najwyższy wskaźnik bezpieczeństwa. Szczepionki pochodzą z państw UE, są zarejestrowane w procedurze centralnej przez Europejską Agencje Leków i wykazują skuteczność przeciwko szczepom pneumokoków, które występują w Polsce.

Dzieci poddane obowiązkowym szczepieniom otrzymają szczepionkę Synglowi PCV10. Ministerstwo kupiło także szczepionkę Prevenar PCV13, którą będą mogły otrzymać dzieci z obniżoną odpornością, jeśli tak zadecyduje lekarz.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ