Komisja Europejska przyznała firmie Inteliclinic finansowy grant Fazy 2, pochodzący z SME Instrument w ramach programu Horyzont 2020. Dofinansowanie pozwoli polskiej spółce wprowadzić na rynek pierwsze na świecie urządzenie do przesiewowego badania snu i bezdechu sennego. Czas trwania projektu wynosi 2 lata i ma zakończyć się komercjalizacją produktu.

Horyzont 2020 jest największym w historii Unii Europejskiej programem dofinansowania badań naukowych i rozwoju innowacji. W budżecie realizowanym w latach 2014-2020 znajduje się 80 mld euro. Dotychczas w całej Unii Europejskiej zostało złożonych ponad 19 tys. wniosków o finansowanie z programu Horyzont 2020 SMEI. Inteliclinic jest jedyną polską firmą, która uzyskała grant w styczniowej puli. Tylko 7 polskich firm zdobyło finansowanie z Fazy 2 programu.

Inteliclinic to polski start-up, o którym pisano 3 lata temu, gdy młodzi przedsiębiorcy zebrali prawie pół miliona dolarów podczas kampanii crowdfundingowej na platformie Kickstarter. W kwietniu 2016 r. inteligentna maska do spania Neuroon, która dokonuje pomiaru jakości snu na podstawie fal mózgowych, została dostarczona do wszystkich osób, które wsparły projekt. Maska Neuroon kupowana jest przez klientów z Japonii, Stanów Zjednoczonych czy Hong Kongu.

– Przykład Inteliclinic potwierdza, że Polska ma gigantyczny potencjał w tworzeniu start-upów nie tylko na skalę krajową, ale o wymiarze europejskim czy nawet światowym – komentuje Sylwester Biernacki, członek zarządu Inteliclinic, prezes i akcjonariusz notowanej na GPW spółki ATM S.A.

Dzięki otrzymanym 7 mln zł Inteliclinic przeprowadzi badania kliniczne i wyprodukuje nowe urządzenie medyczne, bazujące na technologii maski Neuroon, którego zadaniem będzie automatyczna, przesiewowa diagnostyka zaburzeń snu, w szczególności bezdechu sennego.

Bezdech senny to choroba spowodowana powtarzającymi się wielokrotnie w czasie snu epizodami wstrzymania oddychania lub jego znacznego spłycenia. Za bezdech uważa się ustanie wentylacji płuc przez okres dłuższy niż 10 sekund lub spłycenie oddechu poniżej 50 proc. Szacuje się, że problem zdrowotny dotyczy ponad 1,5 mln Polaków, a na na świecie w formie klinicznej występuje u ok. 24 proc. dorosłych mężczyzn i 9 proc. kobiet. Nieleczony zwiększa znacznie ryzyko występowania takich schorzeń, jak choroba wieńcowa serca, nadciśnienie tętnicze, groźne dla życia arytmie, udar mózgu, cukrzyca.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ