Sanofi i Lonza nawiązały partnerstwo strategiczne w celu utworzenia jednego z największych zakładów produkcji leków biologicznych.

Spółki Sanofi i Lonza ogłosiły nawiązanie partnerstwa strategicznego w celu wybudowania i prowadzenia w Visp w Szwajcarii jednego z największych na świecie zakładów hodowli komórek, przeznaczonych do produkcji przeciwciał monoklonalnych. Partnerstwo strategiczne w formie joint venture ma wykorzystywać silną pozycję Sanofi, opracowującej i wprowadzającej na rynek leki biologiczne, z doświadczeniem firmy Lonza w projektowaniu, budowaniu, uruchamianiu i prowadzeniu zakładów hodowli komórek ssaków. Początkowy wkład wyniesie około 290 mln franków szwajcarskich (270 mln euro) i będzie opłacony przez obie firmy w równych częściach.

Rozpoczęcie pierwszego etapu budowy zakładu przewidziane jest na rok 2017 – wymagane są jeszcze zgody organów regulacyjnych. Zakład ma być oddany do użytku w 2020 r. Firma Lonza dotychczas wybudowała i zarejestrowała trzy podobne zakłady w Stanach Zjednoczonych i Singapurze.

– Wspólne przedsięwzięcie spółek Sanofi i Lonza uzupełnia nasze inwestycje w tworzenie własnej, wewnętrznej infrastruktury produkcyjnej i odpowiada na nasze zobowiązanie do dostarczania pacjentom leczenia opartego na wysokiej jakości przeciwciałach monoklonalnych. Ok. 60 proc. naszego portfolio stanowią leki biologiczne, w tym przeciwciała monoklonalne stworzone z myślą o kluczowych obszarach, jak choroby sercowo-naczyniowe, immunologia i choroby zapalne, neurologia czy onkologia. Lonza jest w tym zakresie doświadczonym partnerem, a możliwości, które powstaną w wyniku naszego wspólnego przedsięwzięcia, będą miały ogromne znaczenie dla pacjentów, którzy potrzebują skutecznego leczenia – mówi Philippe Luscan, wiceprezes wykonawczy ds. globalnych operacji przemysłowych w Sanofi.
– Nawiązując tę długoterminową, strategiczną relację, opracowaliśmy model biznesowy, który doskonale spełnia wymagania zarówno Sanofi, jak i Lonzy. Taki model zapewnia Sanofi określoną zdolność produkcyjną, co stawia obie strony przedsięwzięcia na wygranej pozycji. W ramach naszego planu strategicznego rozwoju, będziemy opracowywać kolejne innowacyjne modele biznesowe w oparciu o wymagania naszych klientów. Mamy zamiar zaspokoić długofalowe potrzeby rynkowe poprzez stworzenie najnowocześniejszej platformy produkującej leki biologiczne. Partnerstwo strategiczne z Sanofi jest pierwszym etapem tego przedsięwzięcia – wyjaśnia Marc Funk, dyrektor ds. operacyjnych działu Pharma & Biotech w Lonzie.

Partnerstwo przewiduje znaczną elastyczność i nowatorski układ dla obu firm:

  • Strony będą dzielić dostępną zdolność produkcyjną zgodnie z udziałami kapitałowymi we wspólnym przedsięwzięciu.
  • Sanofi uzyska dodatkowy dostęp do zdolności produkcyjnych dla leków biologicznych, aby w razie potrzeby zaspokajać rosnący popyt na produkty z tego portfolio.
  • Lonza otrzyma możliwość obrotu swoim udziałem w zdolności produkcyjnej, jeśli nie będzie ona niezbędna Sanofi, a także niewykorzystaną zdolnością Sanofi.
  • Lonza wybuduje zakład i będzie wspierać wspólne przedsięwzięcie w jego prowadzeniu.

Spółki oceniają, że partnerstwo strategiczne pozwoli Sanofi szybko reagować na dynamiczne wahania popytu, zwiększając zdolność firmy do wprowadzania na rynek wysokiej jakości leków biologicznych nowej generacji i zapewniania pacjentom stałego do nich dostępu. Lonza otrzyma natomiast odpowiednie moce produkcyjne, aby pokrywać coraz większe zapotrzebowanie na produkcję białek terapeutycznych z hodowli komórek ssaków na szeroką skalę. Dzięki zwiększonej elastyczności, model ma wspierać optymalizację zdolności produkcyjnej leków biologicznych w całej branży.

Informacje o Sanofi

Firma Sanofi, jeden z globalnych liderów sektora farmaceutycznego, zajmuje się odkrywaniem, opracowywaniem i upowszechnianiem rozwiązań terapeutycznych w pięciu globalnych segmentach: Diabetes & Cardiovascular, General Medicines & Emerging Markets, Consumer Healthcare, Sanofi Genzyme i Sanofi Pasteur. Firma jest notowana na giełdach w Paryżu i Nowym Jorku. Jedna z 112 fabryk Sanofi na świecie, jest zlokalizowana w Rzeszowie. Sanofi w Polsce zatrudnia ponad 1000 pracowników.

Informacje o Lonza

Lonza jest jednym z czołowych dostawców dla branży farmaceutycznej, biotechnologicznej oraz rynku składników specjalistycznych. Oferuje wachlarz usług i produktów, począwszy od substancji czynnych do farmaceutyków, po środki uzdatniania wody pitnej, składniki odżywcze i kosmetyczne, a także produkty rolne, konserwanty przemysłowe oraz rozwiązania w zakresie kontroli mikrobiologicznej, stosowane do zwalczania niebezpiecznych wirusów, bakterii i patogenów. Utworzona w roku 1897 r. w szwajcarskich Alpach firma posiada ok. 40 dużych zakładów produkcyjnych oraz ośrodków badawczo-rozwojowych. Zatrudnia na całym świecie ponad 10 tys. pracowników. W 2016 r. Lonza wygenerowała przychody ze sprzedaży na poziomie 4,13 mld franków szwajcarskich. Firma działa w ramach dwóch segmentów: Farmaceutyki i Biotechnologia (Pharma & Biotech) oraz Składniki Specjalistyczne.

Oprac. LG

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ