Amerykańscy Republikanie nie pozyskali wystarczającej liczby głosów do uchwalenia ustawy o opiece medycznej, która miała zastąpić system wprowadzony przez Baracka Obamę, zwany Obamacare. Przywódcy Republikanów w Izbie Reprezentantów swój projekt wycofali.

System Obamacare został wprowadzony w życie na podstawie Ustawy o Dostępnej Opiece Medycznej (Affordable Health Care Act), przyjętej wyłącznie głosami Demokratów 23 marca 2010 r. Jego celem było zapewnienie dodatkowo ubezpieczenia ponad 20 mln Amerykanom i likwidacja niektórych dyskryminacyjnych praktyk na rynku ochrony zdrowia. Firmy ubezpieczeniowe objęte zostałyby zakazem odmowy ubezpieczania osób, które wcześniej nabawiły się poważnych schorzeń lub cierpią na choroby wrodzone.

Obamacare krytykowano przede wszystkim za zasadę obowiązkowego posiadania przez wszystkich Amerykanów w wieku produkcyjnym ubezpieczenia medycznego. Krytycy twierdzili, że system jest zachowawczy i poprzez stosowanie ulg podatkowych w zakupie ubezpieczeń medycznych zbyt kosztowny. Model, którym chcieli go zastąpić Republikanie, oparty jest na zasadach rynkowych i na zbiorowych ubezpieczeniach medycznych zapewnianych obecnie przez większość amerykańskich pracodawców. W przeciwieństwie do Obamacare posiadanie ubezpieczeń medycznych nie byłoby obowiązkowe, a osoby nie mające ubezpieczeń nie musiałyby płacić kary za brak polisy, jak to ma miejsce obecnie.

Republikanie nie pozyskali jednak wystarczającej liczby głosów do uchwalenia ustawy zastępującej i projekt został wycofany. Raport American Hospital Association i Federation of American Hospitals z grudnia 2016 r. ostrzega, że uchylenie Obamacare może kosztować szpitale setki miliardów dolarów. Natomiast badanie Milken Institute School of Public Health na uniwersytecie Jerzego Waszyngtona w Waszyngtonie szacuje, że uchylenie Obamacare może wyeliminować do 2021 r. w całym kraju trzy miliony miejsc pracy.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ