BioMaxima S.A., notowana na NewConnect firma działająca na rynku diagnostyki laboratoryjnej, polski producent podłoży mikrobiologicznych, a także odczynników i aparatury do diagnostyki in vitro, podpisała umowę współpracy z Pure Biologics Sp. z o.o. Jej zakres obejmuje komercjalizację rezultatów prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez Pure Biologics, które są związane z nowymi narzędziami do diagnostyki in vitro.

Zgodnie z umową podpisaną przez spółkę z Pure Biologics obie strony będą współpracowały w obszarze wdrażania do produkcji szybkich testów opartych na systemach diagnostycznych stworzonych przy użyciu narzędzi biotechnologicznych, opracowanych przez Pure Biologics, m.in. platformy selekcji przeciwciał rekombinowanych z bibliotek, platformy selekcji aptamerów DNA oraz technologii Pure Biologics do otrzymywania rekombinowanych białek.

BioMaxima oczekuje, że podpisana umowa pozwoli jej na tworzenie szybkich testów w obszarach, w których istnieje zapotrzebowanie rynkowe na nową albo przyspieszoną ścieżkę diagnostyczną, przede wszystkim w wykrywaniu nowotworów, zakażeń bakteryjnych i wirusowych. Zawarta umowa określiła, że Pure Biologics będzie odpowiedzialne za opracowanie technologii, natomiast BioMaxima będzie koncentrowała się na jej testowaniu, budowie prototypów, a także wdrożeniu do produkcji, po uprzednim procesie rejestracji.

– Już dzisiaj BioMaxima produkuje i sprzedaje szybkie testy immunochromatograficzne. Opieramy się jednak na generycznych systemach diagnostycznych, zbudowanych na sprawdzonych od dawna i szeroko stosowanych technologiach. Współpraca z Pure Biologics umożliwi nam zapewnienie sobie na lata dopływu nowych metod badawczych, dzięki którym będziemy mogli jako pierwsi zaprezentować rozwiązanie na rynku, tam gdzie jest ono oczekiwane. Będziemy wspólnie adresowali obszary diagnostyczne, które zespół handlowy BioMaxima wytypuje jako posiadające największy potencjał, takie jak diagnostyka raka pęcherza, raka prostaty czy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych -mówi Łukasz Urban, prezes zarządu BioMaxima S.A.

Plany obu spółek zakładają, że pierwszy projekt w ramach nawiązanej współpracy zostanie uruchomiony w ciągu najbliższych trzech miesięcy, a szacowany czas jego trwania został przewidziany na dwa lata. Realizację badań ułatwi tworzone przez BioMaximę Centrum Badawczo-Rozwojowe w Lublinie, którego otwarcie zostało zaplanowane na koniec 2017 r. Firma opracowuje i wdraża do produkcji szybkie testy i jest jedynym ich polskim producentem. Będzie oferowała nowe produkty w Polsce oraz na rynkach zagranicznych, które mają bardzo duży potencjał sprzedażowy.

– BioMaxima ma rozeznanie w zapotrzebowaniu na rynku, co umożliwi nam projektowanie systemów diagnostycznych w obszarach, w których są one najbardziej potrzebne. Będziemy również wykorzystywali potencjał produkcyjny BioMaxima i jej globalną sieć dystrybucji, aby komercjalizować te testy. Jest to klasyczne partnerstwo organizacji zajmującej się contract research, takiej jak Pure Biologics, z komponentem przemysłowym, jaki wnosi BioMaxima – komentuje dr Filip Jeleń, prezes zarządu Pure Biologics Sp. z o.o.

Pure Biologics Sp. z o.o. zajmuje się contract manufacturing oraz contract research, ze specjalizacją w inżynierii białka oraz produkcji białek trudnych w ekspresji, a także metod selekcji rekombinowanych przeciwciał z wykorzystaniem platformy Phage Display. Posiada szereg narzędzi biotechnologicznych oraz programów badawczych umożliwiających tworzenie systemów diagnostycznych in vitro i jest nakierowany na wykorzystywanie ich do tworzenia prototypów oraz gotowych systemów diagnostycznych, a także ich komercjalizacją.

BioMaxima S.A. to polska firma działająca na rynku diagnostyki laboratoryjnej. Jest producentem podłoży mikrobiologicznych, a także szerokiej gamy odczynników oraz sprzętu do diagnostyki in vitro. Spółka jest również dystrybutorem produktów uznanych światowych firm diagnostycznych takich jak m.in. Nova Biomedical, Mitsubishi Chemical, Biolog. Zaopatruje w swoje produkty ponad 2 tys. laboratoriów w Polsce oraz prowadzi działalność eksportową na ponad 60 rynkach.

Red. (źródło: BioMaxima)

Print Friendly, PDF & Email

1 KOMENTARZ

  1. To bardzo dobrze, że firmy działające w ramach rynku medycznego coraz chętniej podejmują współpracę w celu komercjalizacji nowoczesnych rozwiązań analitycznych. Wypada mieć tylko nadzieję, że tego typu posunięcia przyczyniać się będą do stałego rozwoju świadczonych usług zdrowotnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ