Krakowska firma biotechnologiczna Selvita podpisała umowę licencyjną na swoją najbardziej rozwiniętą cząsteczkę. Porozumienie z Berlin-Chemie Menarini, spółką włoskiej Grupy Menarini, dotyczy cząsteczki SEL24, znajdującej się w badaniach I/II fazy klinicznej opornej postaci ostrej białaczki szpikowej.

Zgodnie z umową Selvita przyznaje Berlin-Chemie Menarini wyłączne prawo do dalszych badań, rozwoju, wytwarzania oraz komercjalizacji związku SEL24 na terenie całego świata. Selvita otrzyma 4,8 mln euro (20,3 mln zł) opłaty wstępnej, zaś wartość całej umowy to 89,1 mln euro (379,1 mln zł).

Zarząd podkreśla, że jest to maksymalna kwota możliwa do uzyskania, natomiast wysokość przychodów, które spółka faktycznie uzyska z tytułu umowy, zależeć będzie od postępu badań klinicznych, powodzenia procesu rejestracyjnego, faktycznego poziomu kosztów dalszych prac badawczo-rozwojowych oraz poziomu przychodów z tytułu sprzedaży potencjalnego leku, osiąganych przez Grupę Menarini.

W przypadku wprowadzenia SEL24 na rynek Selvita będzie otrzymywała też tantiemy ze sprzedaży w wysokości od kilku do kilkunastu procent wartości sprzedaży leku.

– Ta współpraca jest kluczowa z naszego punktu widzenia, bowiem przybliża nas do celu jakim jest zapewnienie nowej opcji terapeutycznej pacjentom na całym świecie chorującym na ostrą białaczkę szpikową. Menarini od wielu lat pracuje nad przełomowymi terapiami dla pacjentów walczących z najgroźniejszymi chorobami, w tym również w obszarze onkologii, co daje nam pewność, że potencjał związku SEL24 zostanie przez naszego partnera w pełni wykorzystany – mówi Paweł Przewięźlikowski, prezes Selvity.

Inwestorzy z entuzjazmem zareagowali na informacje. Akcje biotechnologicznej spółki podrożały o prawie 66 proc. Kapitalizacja Selvity po raz pierwszy w historii przekroczyła 1 mld zł.

– Jesteśmy pod wrażeniem bardzo wysokiego poziomu wiedzy merytorycznej i know-how Selvity. Jestem pewien, że współpraca pomiędzy naszymi firmami nad związkiem SEL24 będzie miała ogromne znaczenie dla pacjentów onkologicznych – podkreśla Reinhard Uppenkamp, prezes Berlin Chemie-Menarini.

Red. (źródło: parkiet.com)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ