Na rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie notowania dystrybutorów leków przykuwają uwagę inwestorów. Zamieszanie wywołało przyjęcie nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne.

W piątek 7 kwietnia sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne. Zakłada ona wprowadzenie zasady „Apteka dla aptekarza”, która przewiduje możliwość prowadzenia aptek wyłącznie przez farmaceutów lub wybrane spółki osobowe farmaceutów. Dodatkowe nakłada ograniczenia demograficzne – apteka nie może być otwarta, jeżeli na dzień składania wniosku na jedną placówkę przypada co najmniej 3000 mieszkańców – oraz graniczenia geograficzne – apteka nie może być otwarta, jeżeli odległość do innej placówki wynosi mniej niż 500 metrów.

Jak zareagowali na to inwestorzy giełdowi? Z początkiem tygodnia w trakcie sesji obserwowano duże zainteresowanie akcjami dystrybutorów leków notowanych na GPW. Nastroje inwestycyjne posiadaczy akcje spółek Pelion i Neuca znacznie się różniły. Walory Pelionu potaniały o 5,5 proc., do 55 zł. Papiery hurtowni Neuca z kolei mocno zdrożały – o 4,6 proc., do 364 zł.

– Nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada m.in. ograniczenia w rozbudowie sieci aptek. Oznacza, że jesteśmy skazani na posiadanie przedsiębiorstwa, które z punktu widzenia prawa nie będzie mogło się rozwijać. Eksperci i przedsiębiorcy z branży, w tym także Pelion, alarmują, że skutki wprowadzenia zmian w Prawie farmaceutycznym będą niekorzystne dla wszystkich, również dla pacjentów – komentuje Jacek Szwajcowski, prezes spółki Pelion, która ma największą w Polsce sieć aptek „Dbam o Zdrowie”.

Wzrost notowań hurtowni Neuca eksperci tłumaczyli tym, że lider na rynku dystrybucji leków od lat rozwija relacje z aptekami niezależnymi.

Oprac. ŁG

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ