Według szacunków Mercator Medical, w I kw. 2017 r. grupa uzyskała 73,8 mln zł przychodów, czyli o 24 proc. więcej niż przed rokiem. Zysk operacyjny osiągnął wartość 1,5 mln zł – spadek o 65 proc., zaś wynik finansowy netto oscyluje wokół zera, wobec 2,8 mln zł w pierwszym kwartale 2016 r.

Inwestorzy giełdowi negatywnie odebrali informację o wstępnych wynikach grupy. Głównymi powodami obecnej sytuacji są: opóźnienie w pełnym dostosowaniu rynkowych cen rękawic lateksowych do znaczącego wzrostu cen kauczuku naturalnego oraz wysoki kurs dolara względem złotego na początku roku – informuje spółka.

Wyższe ceny surowca przyczyniły się do wzrostu kosztów wytworzenia produktów sprzedawanych przez Grupę Mercator Medical w pierwszym kwartale 2017 r. W okresie od października 2016 r. do lutego 2017 r. średnie miesięczne ceny hurtowe lateksu na Malaysian Rubber Exchange wzrosły z 4,88 do 7,98 MYR/kg (1 MYR=0,9 PLN). Jednocześnie koszt lateksu stanowi w Mercator Medical Thailand Ltd. ok. 40-60 proc. wartości produktu gotowego w zależności od wagi rękawic, bieżącej ceny lateksu oraz stosowanej formuły chemicznej. Pomimo wzrostu rynkowych cen rękawic i co za tym idzie wzrostu przychodów segmentu produkcyjnego Grupy, nie udało się w pierwszym kwartale 2017 r. w pełni przenieść wzrostu kosztów produkcji na odbiorców. Sytuacja, w której notowane wyniki finansowe odbiegają in minus od założeń, może mieć miejsce również w kolejnych miesiącach, do czasu pełnego dostosowania się cen rynkowych do zmiany cen lateksu – czytamy w komunikacie spółki.

Mercator Medical jest liderem w Polsce oraz jednym z głównych producentów w Europie Środkowo-Wschodniej na rynku jednorazowych rękawic medycznych. Należy do niego zakład produkcyjny w Tajlandii o wydajności około 110 mln rękawic miesięcznie. Grupa działa globalnie w ponad 50 krajach. W 2013 r. spółka debiutowała na GPW, pozyskując z emisji akcji 29 mln zł.

Red. (źródło: parkiet.com)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ