Kilkunastu nosicieli wirusa HAV, odpowiedzialnego za wirusowe zapalenie wątroby typu A, trafiło do trzech szpitali w Wielkopolsce. Kilkaset osób objętych zostało nadzorem medycznym. Lekarze mówią o ognisku epidemiologicznym, które może się rozprzestrzenić na Polskę.

Pierwszy przypadek chorego zdiagnozowano w lutym 2017 r. w Krotoszynie. Następnie wirus przedostał się na teren powiatu ostrowskiego. Chore osoby pracowały w sklepach, barach i restauracjach – zajmowały się produkcją lub dystrybucją żywności.

Choroba brudnych rąk

WZW A to inaczej żółtaczka pokarmowa, wirusowe zapalenie wątroby typu A lub choroba brudnych rąk. Zakażenie następuje poprzez przewód pokarmowy, przez kontakt z wydzielinami chorego lub produktami zakażonymi (epidemie mleczne, wodne itp.). Na uwagę zasługuje fakt, że HAV może przez długi czas utrzymywać się w środowisku przy dużej wilgotności. Czas wylęgania 2-6 tygodni (średnio 28 dni).

Wirus namnaża się najpierw w przewodzie pokarmowym, po czym dochodzi do zakażenia wątroby i powstania objawów chorobowych. W wyniku tego zakażenia następuje zapalenie wątroby. Wystarczy zatem zjeść skażoną żywność lub wypić zainfekowaną wodę, aby się zarazić. WZW typu A daje poważne powikłania, które mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Szacuje się, że wirusowe zapalenie wątroby typu A stanowi ok. 59 proc. wszystkich przypadków WZW na świecie i ok. 40 proc. wszystkich przypadków WZW w Europie. Rocznie notuje się ok. 1,2-1,4 mln zachorowań. 20 proc. chorych wymaga bezwzględnej hospitalizacji. Śmiertelność jest niska i wynosi 0,6-2,1 proc.

Jak dochodzi do zakażenia?

W ok. 95 proc. przypadków do zakażenia dochodzi drogą pokarmową (fekalno-oralną), poprzez spożycie:

  • wody (także w formie kostek lodu) zakażonej przez osoby wydalające wirus HAV z kałem, a nie poddaną skutecznym zabiegom dezynfekcyjnym,
  • żywności, np. umytych w zakażonej wodzie warzyw lub owoców lub ryb, owoców morza z wód zanieczyszczonych zakażonymi fekaliami.

W rzadkich przypadkach do zakażenia dochodzi:

  • poprzez bliski kontakt z osobami zakażonymi (chory możne zarażać 14–21 dni przed i ok. 7 dni po wystąpieniu objawów choroby),
  • drogą kontaktów seksualnych (zwłaszcza analnych) bez zabezpieczeń,
  • istnieje potencjalne, lecz niewielkie ryzyko zakażenia drogą naruszenia ciągłości tkanek (drogą krwi).

Osobami, które są najbardziej narażone na zakażenie WZW A są pracownicy oczyszczalni ścieków, obsługi urządzeń kanalizacyjnych i inni mający kontakt z nieczystościami. Również osoby pracujące w służbie zdrowia, żłobkach, przedszkolach i wojsku znajdują się grupie ryzyka. Prawdopodobieństwo zakażenia wzrasta także podczas wizyty w miejscach endemicznego występowania choroby.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ