Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do drugiego etapu postępowanie dotyczące przejęcia sieci aptek Gemini przez Northern Pharmacies. Jak informuje UOKiK, obecnie kontrola nad Apteka „Gemini” Hütter sp. z o.o. jest sprawowana wspólnie przez Northern Pharmacies sp. z o.o. oraz OKGEM sp. z o.o.

Northern Pharmacies z grupy Warburg Pincus złożyła na początku roku do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wnioski w sprawie przejęcia kontroli nad siecią Apteka Gemini Hütter. Oba podmioty zajmują się detaliczną sprzedażą wyrobów farmaceutycznych w aptekach.

Zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem UOKiK przyjął, że obszarem na którym apteki konkurują ze sobą jest obszar do kilometra od placówek handlowych należących do przejmowanych spółek. Na tak określonych rynkach uczestnicy transakcji rywalizują w Gdańsku i Wejherowie. Szczególnie w tym drugim mieście istnieje ryzyko ograniczenia konkurencji – uznał UOKiK.

– Do drugiej fazy trafiają sprawy, w których wymagana jest weryfikacja danych przedstawionych przez przedsiębiorców. Tak jest w tym przypadku. Chodzi o dokładne zbadanie rynków, na których działają uczestnicy koncentracji i oszacowanie ich udziałów. Warto dodać, że obecnie prowadzimy łącznie 34 postępowania z zakresu kontroli koncentracji, w tym dziewięć spraw w fazie drugiej – mówi prezes UOKiK Marek Niechciał.

W skład sieci Gemini wchodzą apteki stacjonarne w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, wielkopolskim, podlaskim oraz lubelskim i lubuskim. Apteki zlokalizowane są głównie w centrach handlowych, przy dużych osiedlach i głównych ulicach. Pierwsza placówka sieci powstała w 1990 r. w Wejherowie. Obecnie w skład grupy Gemini wchodzi 80 aptek, w tym apteka internetowa.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ