Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu przyjęła projekt ustawy o zniesieniu systemu opieki medycznej tzw. Obamacare i zastąpieniu go systemem przygotowanym przez rządząca Partię Republikańską.

Aby nowy system stał się obowiązującym prawem, podobną ustawę musi przyjąć amerykański Senat, a następnie obie wersje będą poddane procesowi uzgadniania podczas konferencji ustawodawczej przedstawicieli obu izb parlamentu – Izby Reprezentantów i Senatu.

Republikanie musieli wycofać projekt podobnej ustawy, gdy zorientowali się, że nie ma szans na jego przyjęcie z powodu sprzeciwu grupy konserwatywnych kongresmenów republikańskich.

System Obamacare został wprowadzony w życie na podstawie Ustawy o Dostępnej Opiece Medycznej (Affordable Health Care Act), przyjętej wyłącznie głosami Demokratów 23 marca 2010 r. Jego celem było zapewnienie dodatkowo ubezpieczenia ponad 20 mln Amerykanom i likwidacja niektórych dyskryminacyjnych praktyk na rynku ochrony zdrowia. Firmy ubezpieczeniowe objęte zostałyby zakazem odmowy ubezpieczania osób, które wcześniej nabawiły się poważnych schorzeń lub cierpią na choroby wrodzone.

Obamacare krytykowano przede wszystkim za zasadę obowiązkowego posiadania przez wszystkich Amerykanów w wieku produkcyjnym ubezpieczenia medycznego. Krytycy twierdzili, że system jest zachowawczy i poprzez stosowanie ulg podatkowych w zakupie ubezpieczeń medycznych zbyt kosztowny. Model, którym chcieli go zastąpić Republikanie, oparty jest na zasadach rynkowych i na zbiorowych ubezpieczeniach medycznych zapewnianych obecnie przez większość amerykańskich pracodawców. W przeciwieństwie do Obamacare posiadanie ubezpieczeń medycznych nie byłoby obowiązkowe, a osoby nie mające ubezpieczeń nie musiałyby płacić kary za brak polisy, jak to ma miejsce obecnie.

Raport American Hospital Association i Federation of American Hospitals z grudnia 2016 r. ostrzega, że uchylenie Obamacare może kosztować szpitale setki miliardów dolarów. Natomiast badanie Milken Institute School of Public Health na uniwersytecie Jerzego Waszyngtona w Waszyngtonie szacuje, że uchylenie Obamacare może wyeliminować do 2021 r. w całym kraju trzy miliony miejsc pracy.

Red.

 

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ