Synektik – producent radiofarmaceutyków stosowanych w onkologii i kardiologii – wypracował w I kwartale 0,26 mln zł zysku netto, w stosunku do 0,27 mln zł straty w analogicznym okresie 2016 r. Przychody grupy wyniosły w pierwszych trzech miesiącach 2017 r. 7,76 mln zł, wobec 7,89 mln zł rok wcześniej.

Sprzedaż w segmencie produkcji radiofarmaceutyków ukształtowała się na poziomie 3,47 mln zł (wzrost o 13 proc. w ujęciu rocznym) i odpowiadała za 45 proc. przychodów grupy, podczas gdy rok wcześniej było to 30 proc. Wartość sprzedaży zagranicznej w segmencie osiągnęła wartość 0,17 mln zł, o 20 proc. więcej w porównaniu z I kwartałem 2016 r. Zysk operacyjny segmentu przekroczył 0,90 mln zł (wzrost o 17 proc.), a wynik EBITDA wyniósł 0,92 mln zł (13 proc. więcej w skali roku).

– Kolejny kwartał z rzędu obserwujemy wzrosty sprzedaży i marż generowanych w segmencie produkcji radioznaczników. Zgodnie z naszymi zapowiedziami rośnie udział sprzedaży radioznaczników specjalnych, których Synektik jest jedynym komercyjnym producentem w Polsce. Te szczególnie wysokomarżowe produkty odpowiadały w pierwszym kwartale 2017 r. za ponad 35 proc. sprzedaży segmentu, podczas gdy rok wcześniej było to ok. 30 proc. Oczekujemy, że pozytywne trendy utrzymają się również w kolejnych okresach – mówi Cezary Kozanecki, współzałożyciel, akcjonariusz i prezes firmy Synektik.

Poprawa wyników została odnotowana również w segmencie sprzętu diagnostycznego i rozwiązań IT. Zysk EBITDA wyniósł w pierwszym kwartale 0,10 mln zł i był o 106 proc. wyższy niż rok wcześniej. Zysk operacyjny przekroczył 0,01 mln zł, wobec ponad 0,03 mln zł w 2016 r.. Sprzedaż segmentu przekroczyła 3,45 mln zł podczas, gdy 12 miesięcy wcześniej było to 3,80 mln zł.

– W minionym roku zwiększyliśmy portfolio oferowanych produktów. Spodziewamy się, że w drugiej połowie roku ruszą wstrzymywane już niemal dwa lata przetargi na projekty realizowane z wykorzystaniem środków unijnych – komentuje prezes Kozanecki.

Grupa Synektik jest dostawcą innowacyjnych produktów, usług oraz rozwiązań IT dla diagnostyki obrazowej i medycyny nuklearnej. Zajmuje się sprzedażą urządzeń medycznych oraz rozwiązań informatycznych stosowanych w radiologii, prowadzi także laboratorium badawcze aparatury do diagnostyki obrazowej oraz serwis sprzętu medycznego. Firma jest ponadto pierwszym w Polsce komercyjnym producentem radiofarmaceutyków wykorzystywanych w diagnostyce onkologicznej (PET). Synektik powstał w 2001 r., od sierpnia 2011 r. akcje spółki notowane były na NewConnect, a w październiku 2014 r. zadebiutowały na rynku regulowanym GPW.

Red. (źródło: parkiet.com. Synektik)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ