Firma Takeda Pharmaceutical Company Limited ogłosiła wyniki ośmiu analiz potwierdzających skuteczność i bezpieczeństwo stosowania wedolizumabu w leczeniu osób dorosłych z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (WZJG) i chorobą Leśniowskiego-Crohna (ChLC).

– Dane z codziennej praktyki klinicznej z konsorcjum Victory potwierdzają dane odnotowane podczas kluczowego programu badań klinicznych Gemini, dalej wskazując na skuteczność wedolizumabu – poinformował dr Parambir Dulai, pracownik naukowy Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego oraz główny badacz analiz konsorcjum Victory.

Badacze w okresie dwóch lat odnotowali tendencję do zmniejszania się częstości leczenia chirurgicznego w czasie, zależną od momentu wdrożenia leczenia wedolizumabem.

– Dane mają duże znaczenie dla pracowników służby zdrowia w ocenie skuteczności i bezpieczeństwa stosowania terapii w rutynowej praktyce klinicznej w porównaniu z wynikami badań klinicznych – ocenił prof. William Sandborn kierujący Oddziałem Gastroenterologii Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

W ramach konsorcjum Victory współpracuje w Stanach Zjednoczonych 10 wiodących ośrodków zajmujących się NZJ. Pacjentów włączanych do konsorcjum wyszukiwano w poszczególnych ośrodkach za pomocą wyszukiwarek elektronicznych danych medycznych, przeglądu dokumentacji klinicznej i zapytań o dokumentację z ośrodków infuzyjnych. Baza danych konsorcjum otwarta po wprowadzeniu wedolizumabu do obrotu w Stanach Zjednoczonych w 2014 r. obejmuje obecnie ok. 900 chorych na WZJG lub ChLC.

Na świecie ponad 70 mln ludzi choruje na schorzenia przewodu pokarmowego. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) i choroba Leśniowskiego-Crohna (ChLC) są dwoma najczęstszymi postaciami nieswoistego zapalenia (NZJ). Zarówno WZJG, jak i ChLC są przewlekłymi, nawrotowo-remisyjnymi schorzeniami zapalnymi przewodu pokarmowego, które często mają charakter postępujący. WZJG zajmuje jedynie jelito grube w przeciwieństwie do ChLC, która może rozwijać się w każdym odcinku przewodu pokarmowego, od jamy ustnej do odbytu. ChLC może też zajmować całą grubość ściany jelita, podczas gdy WZJG obejmuje tylko najbardziej wewnętrzną warstwę wyścielającą jelito grube.

Częstymi objawami WZGJ są:

  • uczucie dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej,
  • obecność luźnych stolców z domieszką krwi lub ropy.

ChL-C objawia się zazwyczaj:

  • bólem brzucha,
  • biegunką,
  • utratą masy ciała.

Przyczyny WZJG i ChLC są nie do końca poznane. Najnowsze badania sugerują, że do rozwoju WZJG lub ChLC mogą prowadzić czynniki dziedziczne, genetyczne, środowiskowe i nieprawidłowa odpowiedź immunologiczna na antygeny drobnoustrojów u genetycznie predysponowanych osób.

Takeda Pharmaceutical Company Limited jest globalną firmą farmaceutyczną, ukierunkowaną na działalność badawczo–rozwojową. Skupia się na obszarach onkologii, gastroenterologii oraz centralnego układu nerwowego, a także na szczepionkach. Prowadzi prace badawczo-rozwojowe zarówno samodzielnie, jak i z partnerami. Innowacyjne produkty, zwłaszcza w onkologii i gastroenterologii, jak również obecność na rynkach wschodzących przyczyniają się do wzrostu firmy. Ponad 30 tys. pracowników Takeda współpracuje z partnerami w opiece zdrowotnej w ponad 70 krajach.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ