Wprowadzenie tzw. pakietu onkologicznego pogorszyło wyniki finansowe szpitali. Dane dotyczące 20 szpitali z lat 2014-2016, obejmujące okres sprzed wprowadzenia pakietu i po nim, pokazują, że w 2014 r. lecznice miały ok. 200 mln zł straty finansowej, a wprowadzenie pakietu pogłębiło stratę, które sięgała w 2016 r. blisko 0,5 mld zł.

Eksperci oceniają, że tak się dzieje, ponieważ tuż przed wprowadzeniem pakietu przeceniono procedury hospitalizacji pacjentów poddawanych radioterapii, obniżono wycenę hospitalizacji przy chemioterapii i nie poprawiono wyceny zabiegów chirurgicznych.

Organizacja zrzeszająca placówki onkologii postuluje rozwiązania, które mogłyby pomóc m.in. w lepszym wykorzystaniu pieniędzy przeznaczanych na onkologię. Zakładałyby one m.in. wprowadzenie wyceny kompleksowej usługi onkologicznej, co umożliwiłoby interdyscyplinarne leczenie. Poprawę wydawania pieniędzy w systemie mogłaby przynieść koordynacja opieki onkologicznej ze środków NFZ. W regionach funkcjonowałyby jednostki koordynacyjne, takie, jak np. w tym regionie Świętokrzyskie Centrum Onkologii, potrafiące sprawdzić, jak prowadzona jest diagnostyka, leczenie i profilaktyka.

Ogólnym problemem jest to, że część badań profilaktycznych wykonywanych jest także poza centrami onkologii, tymczasem nie ma ogólnodostępnych informacji o wszystkich badaniach pacjentów. Skutkuje to brakiem ciągłości terapii. W opinii ekspertów, są ponadto w Polsce regiony, w których opieka onkologiczna jest całkowicie rozczłonkowana, a chorzy z mniejszych miejscowości mają mniejsze szanse na właściwe leczenie.

Przykład Dolnego Śląska pokazuje, że chirurgią onkologiczną zajmują się 52 podmioty, a jest dużo mniej specjalistów w tej dziedzinie. „Coś jest nie tak, zważywszy, że wszyscy dostali kontrakt z NFZ na pakiet onkologiczny” – zwracają uwagę eksperci.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

1 KOMENTARZ

  1. Warunki w szpitalach onkologicznych NFZ są i tak tragiczne, a teraz jeszcze zadłużenie? Moja mama leczy się na raka, na szczęście z powodzeniem, ostatnia jej wizyta w szpitalu państwowym była prawdziwym koszmarem. W przyszłości będziemy korzystać z Lux Medu, powstał nowy szpital onkologiczny w Warszawie, który należy do Lux Medu. Mają tam pielęgniarkę dedykowanemu każdemu pacjentowi indywidualnie do opieki od przyjęcia do wypisu i bardzo nowoczesny sprzęt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ