Polski Bank Komórek Macierzystych otrzymał od szwedzkiej firmy NextCellPharma zamówienie na produkty zaawansowanej terapii medycznej ATMP na potrzeby badań klinicznych nowego leku na cukrzycę typu 1. Wartość zamówienia wynosi ok. 2 mln zł.

Kwota zostanie rozliczona gotówką oraz w formie udziałów w NextCellPharm, które obejmie polski PBKM. Zamówienie będzie realizowane od lipca br. przez około rok.

Produkty ATMP będą wytworzone w formie specjalnego miksu komórek od wyselekcjonowanych dawców. Zostaną wykorzystane w badaniach klinicznych w leczeniu cukrzycy typu 1, nazywanej również cukrzycą młodzieńczą ze względu na fakt, że objawia się ona głównie u osób w młodym wieku. Cukrzyca tego typu stanowi 10-20 proc. wszystkich przypadków choroby i udział ten systematycznie rośnie.

Wartość globalnego rynku produktów i usług związanych z diagnostyką i leczeniem cukrzycy określana jest na dziesiątki miliardów dolarów i rośnie w tempie 5-10 proc. rocznie.

PBKM zintensyfikował w ostatnich kwartałach działania związane z wytwarzaniem i wykorzystywaniem produktów ATMP, dzięki czemu przychody z tego źródła wyniosły w 2016 r. 6,4 mln zł (wzrost o 200 proc. w skali roku). Spółka spodziewa się utrzymania wysokiej dynamiki również w 2017 r. W samym I kw. br. przychody z usług wytwarzania produktów ATMP oraz terapii z ich wykorzystaniem sięgnęły 2,8 mln zł i były o 172 proc. wyższe niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

– Pracujemy nad nowymi projektami, które zapewnią nam popyt na produkty ATMP i pozwolą utrzymać wysoką dynamikę sprzedaży ze źródeł innych niż podstawowa część biznesu oparta na bankowaniu krwi pępowinowej lub tkanek. Realizacja projektu z NCP będzie dla nas bardzo cennym doświadczeniem na przyszłość w przypadku realizacji innych badań klinicznych z wykorzystaniem produktów opartych o komórki macierzyste. Rozważamy bowiem uruchomienie badań w kilku wskazaniach, w których dostrzegamy szczególny potencjał terapeutyczny oraz komercyjny – mówi Jakub Baran, prezes zarządu Polskiego Banku Komórek Macierzystych S.A.

Zdolność do wytwarzania przez PBKM produktów ATMP wzrosła w ostatnich miesiącach dziewięciokrotnie za sprawą zakończonej w IV kw. 2016 r. rozbudowy warszawskiego laboratorium i optymalizacji procesu hodowli, przypomniano.

Polski Bank Komórek Macierzystych został założony w 2002 r. Zajmuje się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i wieloletnim przechowywaniem komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych. Celem działalności PBKM jest zapewnienie dziecku lub członkom rodziny szybkiego dostępu do materiału biologicznego, który może być stosowany w nowoczesnych terapiach. Spółka zadebiutowała na GPW w 2016 r.

NextCell Pharma AB to szwedzka spółka biotechnologiczna zajmująca się badaniami komórek macierzystych. Prowadzi również pierwszy i obecnie jedyny zarejestrowany w Szwecji bank komórek macierzystych – Celleviva, którego zadaniem jest pozyskiwanie, przetwarzanie i długoterminowe przechowywanie komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych. Spółka planuje debiut na giełdzie w Sztokholmie.

Red. (źródło: ISBnews)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ