Samorząd Torunia zawarł nowatorską umowę dotyczącą realizacji przedsięwzięcia przebudowy i znaczącej rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu.

– Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ogłosił plan inwestycyjny dla Europy, który następnie został przełożony na Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych. Niewiele osób wierzyło, że jest to możliwe, a planowane działania odniosą sukces. W Toruniu widzimy projekt pilotażowy, który pokazuje zarówno możliwości, jak i realia, przekładające się na zapewnienie powszechnego, lepszego dostępu do opieki zdrowotnej dla wszystkich obywateli. Jest on również swego rodzaju zaczynem dla wsparcia innowacji, a także badań i rozwoju – stwierdził komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis

Umowa zawarta przez samorząd województwa z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym – EBI jest nowatorska na skalę ogólnopolską. To pierwszy przypadek, gdy transakcja z udziałem sektora publicznego została objęta gwarancją w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych.

Łączny koszt projektu opiewa na kwotę 560 mln zł, na którą składają się podpisana umowa na rozbudowę i modernizację wojewódzkiego szpitala oraz koszty jego wyposażenia. Projekt zostanie sfinansowany ze środków z EBI oraz pieniędzy z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, budżetu województwa oraz funduszy własnych placówki. Realizacja projektu jest możliwa dzięki kredytowi w kwocie 238,5 mln zł, przyznanemu przez Europejski Bank Inwestycyjny. Według planów inwestycja może zostać sfinalizowana za 2,5 roku.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ