Ponad 68 mln zł na przebudowę i wyposażenie ośrodków zdrowia przeznaczył samorząd województwa dolnośląskiego. Pieniądze trafią do 37 podmiotów w regionie i pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska na lata 2014-20.

W konkursie złożono 71 wniosków o dofinansowanie i zarząd województwa po ich ocenie zdecydował o wsparciu 37 projektów.

– Pieniądze będą przeznaczone przede wszystkim na przebudowę działających ośrodków zdrowia, budowę nowych placówek oraz wyposażenie ich w nowoczesny sprzęt diagnostyczny. Zależy nam na tym, by podstawowa opieka zdrowotna i ambulatoryjna opieka specjalistyczna była również w mniejszych miejscowościach jak najlepsza – mówi marszałek dolnośląski, Cezary Przybylski.

Jednym z zadań jest poprawa tzw. opieki koordynowanej. Fundusze przewidziano więc na regionalne centrum, które powstanie przy szpitalu w Zgorzelcu i będzie obsługiwać pacjentów pięciu powiatów. Na tę inwestycję przeznaczono ponad 9,6 mln zł.

Ponad 6,6 mln zł przyznano na centrum ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, które powstanie przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy.

Natomiast 5 mln zł przeznaczono na rozbudowę przychodni miejskiej w Pieszycach, gdzie również powstanie centrum opieki koordynowanej podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Wśród dofinansowanych projektów znalazły się też mniejsze zadania, jak np. budowa i wyposażenie przychodni zdrowia w Pszennie pod Świdnicą, na co przeznaczono 1,9 mln zł.

Po kilkaset tys. zł trafi też do gabinetów lekarzy rodzinnych – na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego, m.in. aparatów USG.

Na dofinansowanie zakupu nowego sprzętu medycznego mogą liczyć równie przychodnie w Oleśnicy, Wleniu, Wińsku i Jaworze.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 realizowany jest w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Środki przeznaczone są m.in. na modernizację infrastruktury lecznictwa.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ