Dokładniejsze badanie serca i naczyń wieńcowych oraz ograniczenie do minimum dawki promieniowania zapewnia nowy tomograf w szpitalu specjalistycznym na gdańskiej Zaspie. W 2017 r. szpital planuje wykonać ok. 10 tys. badań.

Na zakup tomografu komputerowego szpital otrzymał ponad 2 mln zł z Ministerstwa Zdrowia, z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, zaś samorząd województwa pomorskiego przekazał na ten cel prawie 1,7 mln zł.

Uroczyste otwarcie pracowni tomografii komputerowej, w której działa nowy tomograf odbyło się w szpitalu specjalistycznym na Zaspie w Gdańsku. Urządzenie będzie wykorzystywane m.in. do badania dzieci i pacjentów z chorobami onkologicznymi.

– Dzięki nowemu urządzeniu placówka zdecydowanie poprawiła możliwości diagnozowania, głównie wad serca, zaburzeń krążenia wieńcowego. Taki aparat był nam bardzo potrzebny, bo w szpitalu funkcjonuje oddział kardiochirurgii dziecięcej, gdzie wykonywane są zabiegi naprawcze zastawek. W strukturze spółki funkcjonuje Wojewódzkie Centrum Onkologii i diagnostyka onkologiczna stała się dla nas jedną z kluczowych działalności – mówi Dariusz Kostrzewa, prezes spółki Copernicus, w skład której wchodzi m.in. szpital na Zaspie.

Nowoczesny tomograf komputerowy Revolution EVO zastąpił wykorzystywany od 13 lat aparat, na którym wykonano prawie 117 tys. badań. Nie można było nim zbadać np. serca, a badania pediatryczne były utrudnione. Nowy aparat umożliwia badanie dzieci, z uwzględnieniem wieku oraz masy małego pacjenta i z dostosowaniem odpowiedniej dawki promieniowania.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ