Koncern farmaceutyczny Merck zostanie globalnym dystrybutorem Europejskiego Banku Komórek. Zacieśnia też współpracę z Public Health England w zakresie dystrybucji wydajnych kosztowo, zatwierdzonych linii komórkowych.

Wiodąca w zakresie nauki i rozwiązań technologicznych firma Merck ogłosiła poszerzenie współpracy z agencją Departamentu Zdrowia Wielkiej Brytanii – Public Health England w zakresie dystrybucji, która obejmie Europejski Bank indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych. Europejski Bank jest bankiem komórek iPS, w którym znajduje się ponad 300 linii ludzkich komórek istotnych chorobowo, pobranych od pacjentów.

– Współpraca umożliwi klientom lepszy dostęp do kompleksowego zestawu ludzkich komórek iPSC na potrzeby modelowania chorób i badania leków. Nowe komórki uzupełniają nasz portfel linii komórek i zasilą naszą ofertę – informuje Udit Batra z zarządu firmy Merck, główny dyrektor wykonawczy firmy Life Science.

Zgodnie z nowymi postanowieniami Merck wykorzysta swoje doświadczenie w sprzedaży, marketingu i e-handlu w celu dystrybucji ludzkich komórek iPS z banku EBiSC. Umowa dystrybucyjna obejmuje wszystkie obszary geograficzne za wyjątkiem Japonii.

Bank EBiSC jest europejskim podmiotem prywatno-publicznym utworzonym w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie wśród badaczy na linie komórek macierzystych odpowiednie do prowadzenia badań naukowych. Celem inicjatywy jest ustanowienie scentralizowanego, europejskiego banku komórek służących do tworzenia nowych leków.

Merck jest najstarszą na świecie firmą farmaceutyczną i chemiczną utworzoną w 1668 r. Rodzina założycieli pozostaje właścicielem większościowym notowanej na giełdzie grupy korporacyjnej. Firma posiada globalne prawa do nazwy i marki firmy Merck, jedyne wyjątki to Stany Zjednoczone i Kanada, gdzie działa jako EMD Serono, MilliporeSigma i EMD Performance Materials.

Grupa prowadzi działalność naukowo-technologiczną w segmencie służby zdrowia, nauk przyrodniczych i wydajności materiałów. 50 tys. pracowników zajmuje się opracowywaniem rozwiązań technologicznych, od terapii bio-farmaceutycznych w leczeniu raka lub stwardnienia rozsianego, przez nowoczesne systemy w zakresie badań naukowych, po produkcję ciekłych kryształów w smartfonach i telewizorach LCD. W 2016 r. sprzedaż firmy Merck w 66 krajach wyniosła 15 mld euro.

Oprac. ŁG

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ