Śląski Oddział Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia dofinansuje w 2017 r. realizację 27 gminnych i powiatowych programów polityki zdrowotnej. Wesprze 13 gmin i powiatów kwotą ponad 1, 2 mln zł.

W pierwszym etapie naboru do śląskiego NFZ wpłynęło 41 wniosków, z czego 27 zostało zaakceptowanych. Najwięcej aplikacji na dofinansowanie programów polityki zdrowotnej złożyły: Częstochowa (5 zaakceptowanych wniosków) i Katowice (4 zaakceptowane wnioski).

Najwyższą wnioskowaną kwotę w wysokości 228 tys. zł przyznano Jaworznu na realizację programu kompleksowej terapii, opieki i pielęgnacji dzieci niepełnosprawnych. Gminy ubiegały się przede wszystkim o pieniądze na programy z zakresu profilaktyki próchnicy i otyłości, szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV i grypie. Sfinansowane zostaną też przesiewowe badania słuchu dla pierwszaków w Częstochowie, czy szczepienia przeciwko meningokokom dla dwulatków w Żorach.

Są natomiast obszary na terenie województwa, które w ogóle się tą możliwością nie zainteresowały.

– Dysponujemy nadal ok. 3 mln zł i do końca września można wnioskować o środki z tej puli. Prowadzimy działania informacyjne dla samorządów – mówi dyrektor śląskiego oddziału NFZ, Jerzy Szafranowicz.

Narodowy Fundusz Zdrowia może przekazywać środki na dofinansowanie programów polityki zdrowotnej realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego, w zakresie świadczeń innych niż świadczenia gwarantowane. Kwota dofinansowania nie może przekroczyć:

  • 80 proc. środków przewidzianych na realizację programu jednostki samorządu o liczbie mieszkańców nie przekraczającej 5 tys.;
  • 40 proc. środków przewidzianych na realizację programu dla miejscowości o liczbie mieszkańców powyżej 5 tys.

Źródło: PAP

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ