Spółka bioinformatyczna Bionext wprowadziła internetową platformę biosymulacyjną BioSight, która służy do sprawnej identyfikacji skutków ubocznych terapii farmakologicznych na ludzkie ciało. Pozwoli ona na szybsze opracowywanie nowych preparatów przez firmy farmaceutyczne dzięki zmniejszeniu wskaźnika niepowodzeń na etapie badań klinicznych.

BioSight wykorzystuje opatentowany algorytm będący owocem 15 lat badań w dziedzinie biologii molekularnej. Potrafi przewidywać on czynniki biologiczne, w przypadku których występuje ryzyko interakcji z potencjalnymi terapiami farmakologicznymi. BioSight dostępna jest w formule SaaS jako usługa lub oprogramowanie do instalacji na miejscu. Konfigurowana w kilka godzin platforma pozwala farmaceutom i badaczom z dziedziny biomedycyny w sprawniejszy sposób opracowywać preparaty, ograniczać ryzyko niepowodzenia na etapie badań klinicznych i w efekcie zwiększać zwrot z inwestycji.

3,975 mld USD na lek

to obecnie szacowany, średni koszt prowadzonych przez firmy farmaceutyczne prac badawczych niezbędnych do wprowadzenia nowego produktu na światowy rynek. Zdaniem stowarzyszenia farmaceutów LEEM, na każde 10 tys. docelowych preparatów przedmiotem wniosków patentowych staje się dziesięć, a tylko jeden trafia do sprzedaży jako składnik nowego leku. Wskaźnik niepowodzeń substancji badanych jako potencjalne leki jest wysoki, a badania porzucane są zwykle na późnym etapie i w zaawansowanych fazach badań klinicznych, gdzie występuje największe prawdopodobieństwo wykrycia efektów ubocznych. Koszty takich nieudanych preparatów sięgają setek milionów dolarów.

Szacuje się również, że ok. 85 proc. niepowodzeń wynika z przyczyn biologicznych związanych z problemami z ich skutecznością lub toksycznością, które powstają na skutek interakcji leku z celami biologicznymi o innym profilu niż ten, dla którego opracowano farmaceutyk.

Technologie cyfrowe

mają służyć szybszemu postępowi w metodach leczenia. Platforma BioSight ma przeobrazić proces opracowywania i tworzenia leków dzięki zastosowaniu właśnie technologii cyfrowej. Efektem ma być obniżenie kosztów początkowych wprowadzania innowacyjnych terapii na rynek, oferując niewielkim firmom, laboratoriom i badaczom dostęp do technologii, które dotąd pozostawały poza ich zasięgiem. Bionext planuje w ciągu najbliższych 18 miesięcy zgromadzić na ten cel ponad 5 mln euro funduszy.

Oprac. ŁG

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ