Zgodnie z raportem opublikowanym przez amerykańskie Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób – CDC, jedna na dziesięć kobiet zakażonych wirusem Zika urodziła dziecko z wadami wrodzonymi. Wiele zaraziło się podczas podróży do regionów dotkniętych epidemią.

CDC podjęło się analizy grupy kobiet, u których zostało potwierdzone zakażenie wirusem Zika w trakcie ciąży. Wirus cały czas jest zagrożeniem w USA, szczególnie przy nadchodzącej ciepłej pogodzie i rozpoczynającym się sezonie na komary.

Zgodnie z raportem na podstawie danych z 2016 r., ok. 1300 kobiet z 44 stanów w USA zostało zarejestrowanych w rejestrze ciąż obciążonych Zika. 1000 z nich urodziło dzieci przed końcem roku, a ponad 50 dzieci miało związane z wirusem wady wrodzone.

Zakażenie wirusem podczas ciąży może prowadzić do poważnych uszkodzeń mózgu u rozwijającego się płodu oraz do małogłowia. Dzieci mogą mieć problemy ze wzrokiem, stawami oraz słuchem.

Report ostrzega, że tylko jedno na czworo dzieci z wrodzoną infekcją wirusa Zika miało po urodzeniu przeprowadzone badania mózgu, jak rezonans magnetyczny czy tomografia. Badania takie są zaś konieczne, ponieważ w wielu przypadkach dziecko po urodzeniu wydaje się zdrowe, może natomiast posiadać zasadnicze defekty mózgu.

Oprac. ŁG

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ