Ponad 40 proc. Polaków ma wadę słuchu – wynika z danych zebranych w trakcie pięciu lat trwania kampanii społecznej Narodowy Test Słuchu. Przez ten czas przebadanych zostało 50 tys. osób w 150 miejscowościach.

Najgorszy wynik podczas pięciu lat trwania kampanii odnotowany został w Częstochowie, gdzie W 2013 r. u niemal 75 proc. mieszkańców zdiagnozowano wadę słuchu. Natomiast miejscowością, w której ten odsetek okazał się najmniejszy było Braniewo, w którym na niedosłuch cierpiało zaledwie 6 proc. społeczeństwa.

Z badań wynika, że Polacy z roku na rok słyszą coraz gorzej i jest to problem, który zaczyna dotykać coraz młodszą grupę społeczną. Okazuje się, że ponad 40 proc. przebadanych Polaków ma problemy ze słuchem. Przyczyną jest przede wszystkim wszechobecny hałas na ulicach miast i w miejscach publicznych. Dużym problemem dla słuchu jest hałas w dyskotekach, ale również konsole do gier, komputery, głośna muzyka w samochodzie, pracy.

Najgorsze wyniki testu zanotowane zostały w 2015 r. w miejscowości Czarna Białostocka, gdzie na wadę słuchu cierpi 53 proc. mieszkańców. Wysoki poziom osób z niedosłuchem pojawił się także w Kętrzynie, Nidzicy, Piotrkowie Trybunalskim i w Turku – ponad 40 proc. W większości miast poziom ten plasował się na poziomie 35 proc. Najlepiej wśród miast biorących udział w akcji wypadły Żary i Kalisz, gdzie wyniki wskazały na 15-17 proc. osób z niedosłuchem.

Twórcy kampanii zwracają uwagę, że słuch powoli, z roku na rok się osłabia i najczęściej jest tak, że osoba, która ma niedosłuch tego nie zauważa, a zauważają bliscy, gdy osoba z wadą słuchu pogłaśnia telewizor, prosi o powtórzenie zdania. To są pierwsze objawy niedosłuchu, który nie patrzy na wiek i coraz częściej dotyka osoby młode.

Jak zaznaczają protetycy słuchu, człowiek zaczyna powoli tracić komórki słuchowe po 20. roku życia, dlatego problem niedosłyszenia kojarzony jest zazwyczaj z osobami starszymi. Potwierdziły to także badania. Największą grupą osób z niedosłuchem są osoby powyżej 60 lat i odsetek tek wynosi ponad 70 proc. Mimo to, z problemem wad słuchu zmaga się również ponad 45 proc. osób w wieku od 21 do 59 lat.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ