Menopauza to medyczna nazwa ostatniej miesiączki w życiu kobiety. Okres obejmujący kilka lat przed i po niej nazywamy przekwitaniem, czyli klimakterium. W jego trakcie następuje stopniowy spadek produkcji żeńskich hormonów płciowych. Wynika on z wygasających wraz z wiekiem czynności jajników.

Menopauza związana jest z gospodarką hormonalną organizmu. U każdej kobiety może wystąpić w różnym czasie. Premenopauza trwa 5-10 lat, zwykle między 40. a 47. rokiem życia. Pojawiają się wówczas sygnały świadczące o początku końca płodności, na co wpływ ma niski poziom hormonów płciowych. W okres właściwej menopauzy panie wchodzą zwykle po 45-50. roku życia.

Estrogeny odpowiedzialne są nie tylko za czynności rozrodcze kobiet, ale również za funkcjonowanie całego organizmu. Ich nie-dobór wpływa na część naszego mózgu, zwaną podwzgórzem. Odpowiedzialne jest ono za kontrolę snu, apetytu, cyklu płciowego czy temperatury ciała. Niski poziom kobiecych hormonów staje się niekiedy przyczyną wielu przykrych objawów.

Jednym z wielu dokuczliwych efektów menopauzy jest przemęczenie. Poza nim przekwitające panie mogą borykać się z uderzeniami gorąca, zlewnymi potami czy kołataniem serca. Łagodzić te symptomy może odpowiednia dieta bogata w fitoestrogeny, czyli roślinne hormony o budowie zbliżonej do kobiecych estrogenów. Związki te znaleźć można w roślinach strączkowych, siemieniu lnianym, nasionach słonecznika, wiśniach czy gruszkach. Warto też sięgnąć po napary z takich ziół, jak czerwona koniczyna, wiesiołek dwuletni czy pluskwica groniasta.

U niektórych pań objawy menopauzy mogą być szczególnie nasilone, co znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Podstawową metodą leczenia w takim przypadku jest hormonalna terapia zastępcza – HTZ. Polega ona na podawaniu pacjentce preparatów hormonalnych zawierających estrogeny, gestageny lub progesteron. HTZ ma na celu utrzymanie stężenia estrogenów na poziomie o dwie trzecie niższym niż u trzydziestoletniej kobiety. Dzięki temu łagodzi dolegliwości przekwitania, a także przyzwyczaja organizm do obniżonego poziomu żeńskich hormonów.

Terapię najlepiej zacząć już w momencie wystąpienia zaburzeń miesiączkowania, jeszcze przed menopauzą. Chroni to przed wystąpieniem uciążliwych symptomów. Zapobiega też chorobom, jak osteoporoza, nietrzymanie moczu czy atrofia pochwy. Hormony w HTZ podawane są w formie tabletek, plastrów, iniekcji, żeli lub nawet implantów podskórnych.

Czytaj więcej

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ